Denizcinin anasayfası

2019 yılı ilk çeyreğinde küresel ticarette yavaşlama uyarısı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 2019 yılının ilk çeyreğinde küresel ticarette yavaşlama olacağı uyarısında bulundu.

DTÖ tarafından yayımlanan rapor, bu yılın ilk çeyreğindeki küresel ticaret göstergelerinin son 9 yılın en düşük seviyesinde seyredeceğini ortaya koydu.

Küresel ticaretteki son dönemde yaşanan gerginliklerin sürmesinin, bu durumu daha kötüleştirebileceği uyarısı yapan DTÖ’nün yazılı açıklamasında:

“Ticaretteki süregelen ivme kaybı, ticaretteki gerginliklerin acilen azaltılması ihtiyacını ortaya koyuyor.

Aksi takdirde, devam eden siyasi riskler ve finansal dalgalanmalarla birlikte bu durum ekonomik krizin habercisi olabilir” denildi.

Dünya ticaretiyle ilgili 7 farklı kriterin değerlendirilmesiyle hesaplanan birleşik gösterge, 2010 yılı Mart ayından bu yana ilk kez 96,3’e düştü. Kasım ayında bu gösterge 98,6 olarak ilan edilmişti.

DTÖ’nün hesaplamalarına göre, 100’ün altında bir gösterge ticarette trendin altında büyüme sinyalleri olarak yorumlanıyor.

2018 yılı için küresel ticarette yüzde 3,9 büyüme öngören DTÖ eylül ayında, 2019 yılı için yüzde 3,7 oranında büyüme öngörmüştü.

Ticaret bileşik göstergeleri nasıl hesaplanıyor ?

Her bir çeyrek için hesaplanan küresel ticaret bileşik göstergeleri, ticaret hacmi, ihracat siparişleri, uluslararası hava nakliyesi, konteyner liman çıkışı, otomobil üretimi ile elektronik parça ve tarım ham maddeleri kriter alınarak hesaplanıyor.

Buna göre, 2019 yılı ilk çeyreğinde gösterge, ihracat siparişlerinde 95.3, uluslararası hava nakliyesi 96.8, otomobil üretimi ve satışı 92.5, elektronik parçalar 88.7 ve tarım ham madde 94.3 ile 100’ün altında seyredecek.

Bu göstergelerin içinde sadece konteyner liman çıkışı 100,3’e ulaşacak. DTÖ’e göre, daha önceden alınan siparişler yüzünden ABD ve Çin arasındaki “ticaret savaşı” bu göstergeyi göreceli olarak daha az olumsuz etkiledi.

DTÖ uyardı: Ticaret savaşları küresel ticaretin büyümesini yüzde 70 düşürebilir
Ticaret savaşları Çin’i durduramadı: ABD ile ticarette rekor fazla verdi
G-20 ülkelerinin beş ayda aldığı ticareti kısıtlayıcı tedbirlerin maliyeti: 481 milyar dolar


Bunları da beğenebilirsin