Denizcinin anasayfası

250 yıllık eğitim yuvası İTÜ

İTÜ’nün 250. Yıl basın lansmanı üniversitenin mezunlarının katılımıyla Rektörlük binasında yapıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) kuruluşunun 250. Yıl dönümünü kutluyor. Yeni akademik yılda ‘Geleceği Dönüştür’ mottosuyla mühendislik eğitimine yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen İTÜ’nün 250. Yıl basın lansmanı üniversitenin mezunlarının katılımıyla Rektörlük binasında yapıldı.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, “Hedeflerimiz doğrultusunda ‘Geleceği Dönüştürürken’ üniversitemizin vizyonunu ortaya koyan üç temel başlıktan hareket edeceğiz. Bunlar, aktif öğrenme; etki odaklı Ar-Ge, teknolojik ve dijital dönüşüm modelleri. Esasında, son yıllarda yaptığımız birçok çalışmayla bu vizyonumuzun altyapısını ortaya koyan adımları da atmış bulunduk.” dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, konuşmasında çok heyecanlı olduklarını belirtti ve “2023’te Cumhuriyetimiz 100’üncü yaşına girmiş olacak. Bu açıdan çok heyecanlıyız. 2023 yılını bizim için daha özel yapan ise, aynı zamanda İTÜ’nün 250. Yılını da kutlayacak olmamızdır. 1773 yılındaki Mühendishane-i Bahri Hümayun’dan, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne.” dedi.

Prof. Dr. Koyuncu, ‘Geleceği Dönüştür’ adını verdikleri bu vizyonla birlikte ‘mühendisliği yeniden tanımlamayı’ hedeflediklerinin altını çizerek, “İTÜ, Avrupa Mühendislik, Öğrenim, İnovasyon ve Bilim Birliği (EELISA) adı verilen bir Avrupa Üniversitesi konsorsiyumu içerisinde, tüm Avrupa coğrafyasında mühendislik eğitimine yön veren lider bir üniversite konumunda yer alıyor. Mühendislikten mimariye, yapay zekadan robotiğe kadar teknolojiyi en üst düzeyde geliştirirken, aynı zamanda yeni öğrenme ve deneyimleme biçimleri inşa ediyoruz. Bu anlamıyla İTÜ ‘mühendisliği baştan tanımlıyor’ veya ‘mühendisliğin tarifini yeniden yapıyor’ diyebiliriz.” açıklamasını yaptı.

İTÜ, QS Sürdürülebilirlik 2023’te yeni başarılara imza attı

Öte yandan İstanbul Teknik Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamaları: Sürdürülebilirlik 2023 genel sıralamasında dünyada 201-220 aralığında yer aldı. “Çevresel Etki” kategorisinde ise dünyada 110. sırada yer alırken, Türkiye’de 1. oldu.
İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS), 2023 yılı Sürdürülebilirlik Listesi’ni açıkladı. QS bu sene ilk defa sürdürülebilirlik teması altında “Sosyal Etki” ve “Çevresel Etki” kategorilerine göre dünya üniversitelerini sıraladı. Genel sıralamaya dünyadan 700, Türkiye’den ise 11 üniversite girmeye hak kazandı.

Çevresel Etki kategorisinde dünyada 110. sırada yer alırken, Türkiye’de lider üniversite oldu. Tüm Çevresel Etki alt metriklerinde de Türkiye’de lider konumda yer alan İTÜ, “Sürdürülebilir Eğitim”de dünyada ilk 100’e; “Sürdürülebilir Kurumlar” başlığında ise dünyada ilk 20’ye girdi.

Sosyal Etki kategorisinde dünyada 373. sırada yer alan İTÜ, Türkiye’de bu kategoride 3. oldu. Sosyal Etki alt metriklerinden “Bilgi Değişimi” başlığında dünyada ilk 150’de, “İstihdam ve İş Olanakları” başlığında ise dünyada ilk 300’de yer aldı.


Bunları da beğenebilirsin