Denizcinin anasayfası

3 ilde deniz çekildi, vatandaşlar tedirgin

Balıkesir, İzmir ve Muğla'nın kıyı ilçelerinde deniz çekildi. 20-30 metreyi bulan çekilmelerle ilgili uzmanlardan açıklama geldi.

İzmir, Balıkesir ve Muğla’nın kıyı kesimlerinde 20-30 metreyi bulan deniz çekilmeleri yaşandı. Bilim insanları, her yıl bu dönemde kuzeyli rüzgarlar ve yüksek basınç sebebiyle benzer deniz çekilmelerinin görüldüğünü söyleyerek, “Endişelenecek bir durum yok” dedi.

Bazı kıyılarda çekilme 20-30 metreyi buldu, antik limanlar gün yüzüne çıktı, tekneler karaya oturdu. Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde deniz çekildi, 2 bin 500 yıllık antik liman yeniden gün yüzüne çıktı.

Benzer bir görüntü kilometrelerce ötedeki Muğla’nın Datça ilçesinde de oluştu. Burgaz Ören yerinde 2 bin yıllık liman kalıntıları deniz çekilince görünür hale geldi.

Delmar Safety

İzmir’in Seferihisar ilçesi kıyılarında da benzer bir manzara vardı. Balıkçı kayıkları karaya oturdu.

İzmir’de hemen her yıl meydana gelen deniz çekilmesi olayı bu yıl da gerçekleşti. Sığacık Koyunda deniz onlarca metre geriye çekildi. Uzmanlar bu olayı kentte bir haftadır etkili olan kuzeyli rüzgârlara bağlıyor.

Korkulacak bir durum yok

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, hafta içinden bu yana devam eden deniz suyundaki çekilmenin sert poyraz ve gelgite bağlı basınçtan kaynaklandığını ifade etti.

Bu durumun neredeyse her yıl şubat ve mart aylarında tekrarlandığını vurgulayan Yaşar, “Poyraz başta olmak üzere biraz gelgit ve biraz da yüksek basınç nedeniyle ama asıl neden kuzeyli rüzgarlar. Yani her yıl bu aylarda olan olağan bir durum. Lodos dönemlerinde de bunun tam tersi olarak sular 60 santimetreye kadar yükselerek Mavişehir ve İkinci Kordon’u su basmasına neden olur” dedi.

Hafta içinde de deniz suyundaki çekilme nedeniyle vapurlar iskeleye yanaşmakta zorlanmış, kıyı kesimindeki kayalıklar da kısmen görünür hale gelmişti.


Bunları da beğenebilirsin