Denizcinin anasayfası

ABB’den,10 elektrikli feribot anlaşması

Lizbon'un toplu taşıma sisteminin temelini oluşturacak olan yeni feribotlar, pil paketleri ile çalıştırılacak.

SADECE DENİZCİLİK DERGİSİ’NDE

Deniz mühendisliği uzmanı ABB, Lizbon’un Tagus nehri üzerinde çalışan 40 metrelik hızlı şehir yolcu feribotları filosuna tamamen elektrik enerjisi sağlayan bir çözüm sağlamak için İspanyol gemi yapımcısı Astilleros Gondán ile anlaşma imzaladı.

Lizbon’un toplu taşıma sisteminin temelini oluşturacak olan yeni feribotlar, her biri toplam 1.860kWh kapasiteli pil paketleri ile çalıştırılacak.

40 metrelik feribotların her biri, Lizbon’u Tagus nehrinin güney kıyısındaki Cacilhas, Seixal ve Montijo’ya bağlayan üç ana rotada 540 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. 16kts servis hızına ve maksimum 17kts hıza sahip olacaklar.
On yeni feribot, 2022 ile 2024 yıllarında teslim edilecek ve mevcut filonun yerini alacak.
İç suyolu taşımacılığı dahil olmak üzere artan ulaşım elektrifikasyonu, Portekiz’in 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynayacak. Portekiz, toplu taşıma sisteminin rolünü güçlendirerek ve mevcut fosil yakıtlı ulaşım araçlarını ağırlıklı olarak elektrikli bir filoyla değiştirerek 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında yüzde 98 azalma sağlamayı hedefliyor.

ABB, Tagus nehrinde çalışan on feribotun dizelden tamamen elektrikli entegre güç çözümüne değiştirilmesinin, her yıl yaklaşık 6.500 ton CO2 emisyonunu azaltmasının beklendiğini açıkladı.

Astilleros Gondán GRP Bölümü Direktörü Antonio Pacheco, “ABB, hem enerji verimliliği hem de feribot pazarına tamamen elektrikli ve hibrit tahrik çözümleri sağlama konusundaki kapsamlı deneyimi nedeniyle seçildi. Hızlı feribotlar için seçilen teknolojiler temiz ve yeşil olmalı, ayrıca güvenlik ve güvenilirlik açısından kanıtlanmış olmalıdır” açıklamasını yaptı.

ABB Marine & Ports Bölüm Başkanı Juha Koskela, ise “İç sularda hizmet veren operatörler, sıfır emisyonlu itiş gücünün öncüleri arasındaydı ve ABB teknolojisinin Avrupa’nın en büyük başkentlerinden birinin sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyeceği için gerçekten onur duyuyoruz” dedi ve ekledi “Bu proje, sıfır emisyonlu tahrik için bir başka önemli endüstri kilometre taşıdır ve sürdürülebilir hızlı yolcu feribot taşımacılığında gelecekteki ihtiyaçlara hizmet etmek için kanıtlanmış teknolojinin bugün mevcut olduğunu göstermektedir.”


Bunları da beğenebilirsin