Denizcinin anasayfası

ABD ve İran arasında gerilim tırmanıyor

İran'a ait 3 gemiye Basra Körfezi'nde ABD gemileriyle yakın temasa geçmesi sonucu, ABD tarafından uyarı ateşi açıldı

ABD-İran gerilimi bu kez uluslararası sulara taşındı. ABD sahil güvenlik devriye botu Baranoff ve USS Firebolt kıyı devriye gemileri, İran’a ait 3 geminin Basra Körfezi’ndeki uluslararası sularda kendileriyle yakın temasa girmesi sonrasında uyarı ateşi açtı. ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, İran’a ait gemiye birden fazla uyarı yapıldığı ancak manevralarına devam etmesi sonrası böyle bir yönteme başvurulduğu ifade edildi.

ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne (IRGCN) ait 3 geminin Basra Körfezi’ndeki uluslararası sularda ABD gemileriyle yakın temasa geçmesi sonucu, ABD kuvvetlerinin uyarı ateşi açtığı ifade edildi.

Yakın temas

Delmar Safety

Donanma, dün IRGCN gemilerinin ABD donanmasına ait Cyclone sınıfı kıyı devriye botlarının 10. üyesi USS Firebolt ve ABD Sahil Güvenlik devriye botu Baranoff ile “bilinmeyen bir nedenle gereksiz yere yakın temasa” girerek her 2 ABD gemisine de 68 yarda mesafeye kadar yaklaştığını kaydetti.

‘Birçok kez uyarıldı’

Olay sırasında ABD gemilerinin rutin operasyonlarını yürüttüğünü ve IRGCN gemilerinin birçok defa uyarıldığını belirten Donanma yetkilileri, “Firebolt ve Baranoff, olay sırasında uluslararası sularda rutin deniz güvenliği operasyonlarını yürütüyorlardı. ABD mürettebatı, güverteden güverteye telsiz ve gürültülü cihazlarla birden fazla uyarı yayınladı, fakat IRGCN gemileri yakın manevralarına devam etti” ifadelerini kullandı.

Güvenli bir mesafeye uzaklaşt

ABD güçlerinin, hesaplama riskini azaltmak, bir çarpışmayı önlemek ve durumu hafifletmek amacıyla İran kuvvetleriyle “proaktif olarak iletişim kurduğuna” dikkat çeken Yetkililer, “Daha sonra Firebolt mürettebatı uyarı ateşi açtı ve IRGCN gemileri ABD gemilerinden güvenli bir mesafeye uzaklaştı” dedi.


Bunları da beğenebilirsin