Denizcinin anasayfası

ABG Tersanesi’ne dolandırıcılık suçlaması

Hindistan'da bir gemi inşa şirketi, ülkenin en büyük devlet bankasını ve 27 diğer finans kurumunu dolandırmakla suçlandı.

Hindistan’ın federal soruşturma kurumu Merkez Soruşturma Bürosundan (CBI) yapılan açıklamaya göre, ABG Tersanesi 28 bankayı, 228,42 milyar rupi (3 milyar dolar) dolandırdı.

Dolandırıcılıkla suçlanan Gujarat merkezli gemi yapımcısı ABG, 2018’de Hindistan bankalarını 2 milyar dolar dolandırmakla suçlanan kuyumcu Nirav Modi’yi geride bırakarak, şimdiye kadarki en büyük banka dolandırıcılığı yaptı.

900 milyon dolardan fazla kayıp

Borç verenlerden biri olan Hindistan Devlet Bankası tarafından hafta sonu yayımlanan Ernst & Young’ın adli denetimine göre, özel borç veren ICICI Bank 900 milyon dolardan fazla kayba uğradı.

Halka arza bağlı sigortacı LIC’nin sahibi olduğu devlet tarafından işletilen IDBI Bank yaklaşık 500 milyon dolar ve en büyük devlete ait borç vereni olan Hindistan Devlet Bankası (SBI) da 400 milyon dolar kaybetti.

“ABG fonları başka yöne çevirdi ve kötüye kullandı”

CBI, şirkete 2012 ve 2017 yılları arasında borç verenler firmayı canlandırmak ve tasfiyeden kurtarmak için çalışırken, ABG’nin fonları başka yöne çevirdiğini ve kötüye kullandığını söyledi.

SBI, ABG Tersanesi, şirketin denizaşırı yan kuruluşu, beş şirket yöneticisi ve “bilinmeyen kamu görevlileri ve özel kişi/kişiler” hakkında polise şikayette bulundu.

CBI 12 Şubat’ta şirket ofisleri ve müdürlerin evleri de dahil olmak üzere 13 yere baskın düzenledi.

Yetkililer bu sayede “suçlayıcı belgelerin kurtarıldığını” ve soruşturmanın devam ettiğini belirtti.


Bunları da beğenebilirsin