Denizcinin anasayfası

Açık Deniz Karakol gemilerinin inşası başladı

10 adet üretilmesi planlanan ve iki adeti sözleşmeye bağlanan Açık Deniz Karakol Gemilerinin kritik tasarım aşaması tamamlandı ve üretime geçildi.

Millî Savunma Bakanlığına bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Bugün itibarıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyacına yönelik olarak yüksek yerlilik ve gelişmiş teknoloji ile inşa edilecek Açık Deniz Karakol Gemilerinin kritik tasarım aşaması tamamlandı ve üretime geçildi. Mavi vatana, Deniz Kuvvetlerimize ve milletimize hayırlı olsun” denildi.

Açık deniz karakol gemileri “Mavi Vatan” olarak tarif edilen deniz yetki alanları başta olmak üzere dünya denizlerinde refakat, keşif, karakol, gözetleme, deniz yollarının emniyetinin sağlanması ve deniz güvenliği gibi görevlerde kullanılacak, bu görevler için uygun özellikte yeterli silah ve sistemlerle donatılacak.

Düşük tehdit seviyesindeki kıyı suları, Münhasır Ekonomik Bölge ve açık deniz alanlarında, ulusal ve uluslararası hukuk kuralları kapsamında egemenlik haklarının korunması, etkin ve kesintisiz keşif gözetleme/karakol görevlerinin icrası, deniz yetki alanlarının kontrolü, deniz güvenliğinin tesisi, kaçakçılığın ve korsanlığın önlenmesi, balıkçılık ve deniz kaynaklarının korunması ve yasadışı balıkçılığın önlenmesi, doğal afetlerde insani yardım, arama ve kurtarma faaliyetleri yapmak, bayrak ve varlık göstermek üzere tasarlandı.

Delmar Safety

Gemiler 76 milimetrelik baş topuna ve helikopterler ile insansız hava araçlarının kullanımı için bir piste sahip olacak. Tüm gemiler Türk Loydu tarafından klaslanıyor.


Bunları da beğenebilirsin