Denizcinin anasayfası

Açık deniz karakol gemisi testleri tamamlanıyor

Açık deniz karakol gemisinin (ADKG) pervane kavitasyon, hidrodinamik basınç ölçümleri ve su altı gürültü testleri tamamlandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için gelişmiş teknolojiyle Dearsan tarafından inşa edilen açık deniz karakol gemisinin (ADKG) pervane kavitasyon, hidrodinamik basınç ölçümleri ve su altı gürültü testleri tamamlandı. ASFAT öncülüğünde İTÜ KAT laboratuvarında başarıyla tamamlanan testler sonrasında pervane üretimi yolunda önemli bir basamak daha geçilmiş oldu.

99,56 metre uzunluğundaki ve 14,42 metre genişliğindeki platform, istihbarat gözetleme ve keşif, arama-kurtarma, terörle mücadele, denizde denetim harekatı ve deniz özel harekatı temel görevlerini yapacak.

Ayrıca ikincil görevler olarak deniz hava harekatı, elektronik ve akustik harp, kara bombardımanı, asimetrik tehditlere karşı savunma, deniz nakliyatının korunması, amfibi harekat kapsamında destek ve eğitim faaliyetlerini de gerçekleştirecek.
ADKG, yeni geliştirilen milli silah ve sensör sistemlerinin sonradan entegre edilmesine olanak sağlayacak “yerinde hazır” tasarım felsefesiyle inşa edilecek.

Toplam 104 kişilik konaklama kapasitesi olan ADKG, “Dizel-Elektrik Motoru Kombinasyonu (CODELOD)” ana tahrik sistemi ile 4 bin 500 deniz mili seyir siasına sahip olacak.

Açık Deniz Harekat ve Karakol Gemilerinin ilkinin Mayıs 2023’te Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.

 


Bunları da beğenebilirsin