Denizcinin anasayfası

Acil müdahale ve dalış eğitim botları hizmete giriyor

Türk Deniz Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak olan sınıfının en yüksek yerlilik ve millilik oranına sahip iki adet acil müdahale ve dalış eğitim botları düzenlenen törenle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Yüzde 71 yerli

Kendi sınıfında bir ilk olan projede şaft ve pervane sistemi, dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi yüzde 100 yerli olanaklarla üretilirken, projenin yerlilik oranı yüzde 71’i buldu.

Delmar Safety

Desan’ın önderliğinde yürütülen projede, şaft ve CU4 askeri standartlara uygun pervane, yüzde 100 yerli üretildi. Ayrıca böyle bir şaft ve pervane ilk kez Türk Loydu tarafından sertifikalandırıldı.

“Bu gurur hepimizin”

Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu

Desan Tersanesi’nin 116 yıldır denizcilik sektöründe hem tersane, hem taşımacılık hizmetleri sunduğunu hatırlatan Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu, “Desan olarak 116 yıldır denizcilik sektöründe hem tersane, hem taşımacılık hizmetleri sunuyoruz. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında birçok önemli projede yer aldık. Ancak bu projemiz diğerlerinden çok farklı anlamlar taşıyor. Ülkemizin ve savunma sanayimizin gücüne güç katacak bu özel proje ile yerli ve milli sanayimizin gücünü tüm dünyaya göstermiş olduk. Türk mühendislerimiz ve yerli firmalarımızla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde gurur duyulacak bir projeye imza attık. Desan Ailesi olarak kendi alanında en yüksek yerlilik oranına sahip bu projede yer almamızı sağlayan ve her daim yerli ve milli sanayiden taraf olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’mıza, Savunma Sanayii Başkanlığı’mıza, Türk mühendislerimize ve iş ortaklarımıza teşekkürü bir borç bilir, şükranlarımı sunarım. Türk denizciliği adına önemli bir eser olan bu proje ile neleri başarabileceğimizi bir kez daha gözler önüne serdik. Bu gurur hepimizin, bu gurur Türkiye’nin.” dedi.

Basınç odaları da milli

Acil müdahale ve dalış eğitim botlarının her birinin içinde bulunan ve 4 artı 2 şeklinde tasarlanan modern ve donanımlı basınç odaları da tamamen Türk mühendisleri ve yerli firmalar tarafından tasarlandı. Proje; Türk askeri denizcilik projeleri arasında, tüm gemilerin aynı anda tamamlanarak teslim edildiği ilk proje olarak da kayıtlara geçti. Projenin şaft ve pervane sistemi, dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi doğrudan, yüzde 100 yerli olanaklarla üretildi.

Botlar hangi görevlerde kullanılacak?

Desan Tersanesi’nde üretilen acil müdahale ve dalış eğitim botları, olası kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek. Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde yara alan, karaya oturan ve batan gemilerin yerlerinin belirlenmesinde görev alacak. Acil müdahale ve dalış eğitim botları, dalgıç personelinin sığ ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde de kullanılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu ve Kaptanoğlu ailesi tarafından günün anısı olarak Devrim Erbil tablosu hediye edildi.

Bunları da beğenebilirsin