Denizcinin anasayfası

Akaryakıt gemilerinin jeneratör setleri tamamlanıyor

Desan ve Özata Tersaneleri'nin ortaklığında Deniz Kuvvetleri için inşa edilen 4 akaryakıt gemisinin 1. ve 2. Gemi Jeneratör Setlerinin fabrika kabul testleri yapıldı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Desan-Özata Tersaneleri Türk Deniz Kuvvetleri’ne 4 adet akaryakıt gemisi inşa etme anlaşması kapsamında 2 akaryakıt gemisinin 1. ve 2. Gemi Dizel Jeneratör Setleri fabrika kabul testleri; Savunma Sanayii Başkanlığı, Tersaneler Genel Müdürlüğü, Desan Tersanesi ve Türk Loydu personellerinin katılımıyla yapıldı.

Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi, 30 Aralık 2021‘de, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Desan ve Özata Tersanelerinin arasında imzalanmıştı.

Proje kapsamında teslim edilecek 4 gemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın liman içi denizlerde akaryakıt ikmali görevini daha etkin icra etmesini sağlayacak. Milli tasarıma sahip gemilerin yerlilik oranının yüzde 80’e ulaşması hedefleniyor.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Desan ve Özata Tersaneleri tarafından ortak inşa edilen akaryakıt gemileri savaş zamanlarında savaş gemilerinin hazır tutulması, gizlenme halindeki hücumbotlara yakıt  ikmali yapılması faaliyetinde bulunacak. Gemiler limanlara ve üslere de yakıt taşıyacak.

Akaryakıt Gemisi’nin teknik özellikleri şöyle sıralanıyor:

Maksimum Seyir Sürati: 15 knots
Seyir Siası: 500 deniz mili
Lojistik destek olmadan en az 3 gün denizde kalabilir.
Aynı anda 2 gemiye akaryakıt ikmali.
En az 35 ton kapasiteli içme suyu sarnıcı.


Bunları da beğenebilirsin