Denizcinin anasayfası

Almanya, Alişer Usmanov’un ‘Dilbar’ına el koydu

Alman makamlarının, Özbek asıllı Rus milyarder Alişer Usmanov'a ait 600 milyon dolarlık yata el koyduğu bildirildi.

Rusya ile  Ukrayna’ arasındaki savaş nedeniyle Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlar kapsamında Alman makamlarının, Özbek asıllı Rus milyarder Alişer Usmanov’a ait 600 milyon dolarlık yata el koyduğu bildirildi.

Almanya basınında yer alan haberlere göre, Hamburg eyaletinde yetkililer, Usmanov’un 156 metre uzunluğundaki yatına Hamburg limanında el koydu.

Usmanov, 156 metre uzunluğundaki ‘Dilbar’ isimli yatı, 2016 yılında Alman şirketi Lürssen’den yaklaşık 600 milyon dolara satın almıştı. Yat, Rus milyarder için 52 ay boyunca özel olarak inşa edilmişti. Lürssen firması o dönemde, ‘Dilbar’in hem boyut hem teknoloji açısından o tarihe kadar inşa ettikleri en karmaşık yat olduğunu açıklamıştı.

Delmar Safety

Brüt tonaj olarak dünyanın en büyük motorlu yatı olarak kabul edilen söz konusu yat, Ekim 2021’den beri Alman gemi inşaat ve mühendislik şirketi Blohm + Voss’ın tersanesinde bulunuyordu.

Söz konusu yat, tonajı açısından da dünyanın en büyüklerinden biri sayılıyor. Şimdiye kadar bir yatta kurulmuş en büyük yüzme havuzunun yanı sıra iki helikopter pisti, sauna, güzellik salonu ve spor salonuna sahip. İçerisinde 65 kabin bulunan yatta, 40 yolcu ile 80 mürettebat konaklayabiliyor.


Bunları da beğenebilirsin