Denizcinin anasayfası

Aras Denizcilik, en büyük operasyona başladı

Aras Denizcilik ve Sualtı Hizmetleri Ltd. Şirketi Bartın açıklarında batan Arvin gemisini su altından çıkarmak için çalışmalara başladı.

Denizcilik tarihinin ilginç kazaları arasında yerini alan ve 17 Ocak 2021 tarihinde Bartın Güzelcehisar açıklarında batan Arvin gemisi su altından çıkartılarak ekonomiyi kazandırılacak.

Aras Denizcilik ve Sualtı Hizmetleri Ltd. Şirketine ait Ayı Bacaklı (Tripot Vinç) çalışmalara başladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Aras, 5’i gemi personeli, 10’u sektörün uzmanı dalgıçlardan olmak üzere toplam 15 personelin 3 ay çalışacağını söyledi.

Çalışmalara başlayan ekip, ilk olarak sualtı video görüntüleme çalışması yapıyor. Ardından deniz altında kaynak kesme yöntemi ile 30-40 tonluk parçalar halinde Ayı Bacaklı vinç sayesinde hurda denizin altından çıkartılacak. Bartın’da bu güne kadar deniz altında yapılan en büyük operasyon olarak kayıtlara geçen çalışmanın 90 günde tamamlanması planlanıyor. Enkazdan çıkartılacak materyale, bölgedeki haddanelerin hammadde olarak ilgi göstermesi bekleniyor.

Delmar Safety

113 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğindeki gemi, Gürcistan’dan Bulgaristan’a üre yükü taşırken 17 Ocak 2021’de çıkan fırtınada ortadan kırılarak batmıştı. Gemide Ukraynalı ve Rus 12 mürettebatın 6’sı sağ olarak kurtarılmıştı.


Bunları da beğenebilirsin