Denizcinin anasayfası

Armatörleri sıkıntıya sokacak rapor

Denizcilik test ajansı yeni bir raporda, yasak olmasına rağmen küresel ticaret filosundaki çoğu gemide asbest bulunabileceğini açıkladı.

Maritec denizcilik test ajansı yayımladığı yeni raporda, gemilerde asbest malzemelerinin kullanımını yasaklayan düzenlemelerin on yıl önce yürürlüğe girmesine rağmen, mevcut ve yeni inşa edilmiş gemilerde asbest bulunduğunu açıkladı. Raporda yasak olmasına rağmen gemilerin, tehlikeli maddeyi içeren sistemleri ve makineleri çalıştırmaya devam ettiğini açıkladı.

2011 ve 2020 yılları arasında IMO kuyumluluğu için asbest araştırmaları gerçekleştiren Maritec’e göre halen çalışan ve hizmette olan gemilerin yüzde 55’inden fazlasının ve tüm yeni gemilerin yüzde 50’sinin asbest malzeme içeriyor..
Maritec Çevre Hizmetleri Genel Müdürü John Rendi , “Yeni inşa edilmiş gemiler asbest içermeyen bir beyanname ile teslim edilmelerine rağmen, çoğu zaman sonraki sörveyler veya liman devleti denetimleri sırasında gemide asbest bulundu” dedi .

Bu durumun armatörleri çok zor duruma soktuğunu belirten John Rendi , ”Tahliyeyle ilgili yüksek maliyetin yanı sıra para cezalarına ve tutuklamalara da yol açabilir. Daha da önemlisi, denizciler ve tersane çalışanları bilmeden asbestle uğraşıyorlarsa, solunum yolu hastalığına yakalanma riski altında. ” açıklamasını yaptı.

SOLAS Kural II-1 / 3-5 uyarınca, 2011’den sonra inşa edilen tüm gemilerde asbest yasaklanmıştır. 2002 ile 2011 yılları arasında inşa edilen gemilere asbest takılabilir, ancak yalnızca belirli alanlarda.

Bir IHM araştırması sırasında, 2002’den sonra inşa edilmiş bir gemide asbest bulunursa – 2011’den önce inşa edilen gemilerde belirli makinelerde izin verilmediği sürece, bu durumda üç yıllık bir süre içinde kaldırılması ve asbestsiz eşdeğeriyle değiştirilmesi gerekir. Maritec, bu değişimin eğitimli ve sertifikalı profesyoneller dışında hiç kimse tarafından yapılmaması gerektiğini açıkladı.

Maritec Operasyon Müdürü Alvin Lee, “Birçok gemi sahibi, IHM denetimlerinin ardından gemide asbest bulunduğunu keşfetti ve sorunu çözmek için can atıyor. ” dedi.

Lee, “Çalışan gemilerin çoğunun, normalde contalar, boru contaları ve valf salmastrası şeklindeki yedek parçalar yoluyla asbest içerdiğini söyleyebilirim. Bir gemi, tersanede asbesti bırakabilir, ancak kendisini asbestin henüz yasaklanmadığı veya yaptırımın zayıf olduğu ülkelerden yedek parça alırken asbest bulabilir. Sorun büyük ölçüde bir tedarik zinciri sorunudur. ”diye ekledi.

Pompalar, kompresörler, kondansatörler ve yağ temizleyicileri gibi yardımcı makine ekipmanlarındaki boru flanşı contaları, valf contaları ve bileşenleri, incelenen gemilerde bulunan tüm asbestlerin yüzde 63’ünden fazlasını oluşturuyor.

Asbestin yaygın olarak bulunduğu diğer ekipmanlar arasında ısı eşanjörleri, ekonomizörler, kazanlar ve inert gaz sistemleri yer alıyor.

Lee, ülkeden ülkeye değişen asbest kısıtlamalarının sorunu daha da artırdığını belirtti. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde asbest için izin verilen eşik değeri yüzde 1 iken Fransa’da sıfırdır. Singapur’da ise yüzde 0.1’dir.
Maritec Operasyon Müdürü Alvin Lee, asbestle ilgili açıklamalarına şöyle devam etti: “Ülkelerin aynı standartları veya asbest kısıtlamalarını paylaşması gerekmez. Dolayısıyla, Singapur veya ABD’de asbestsiz olarak sınıflandırılan bir conta, müsaade edilebilir değer söz konusu olduğunda toleransın daha yüksek olduğu Avustralya, Yeni Zelanda veya Fransa’da asbestsiz olarak kabul edilmeyebilir. Bu büyük bir sorun ”dedi.

Bir CTI Group şirketi olan Maritec, gemi sahiplerine gemide asbest içeren malzemelerin olası varlığını araştırmak ve varsa bunların yerini tespit etmek ve durumlarını değerlendirmek için kalifiye bir profesyonel tarafından ilk gemi muayenesi yapmalarını tavsiye ediyor.


Bunları da beğenebilirsin