Denizcinin anasayfası

Aşkın : ‘Eğitim gemisi sorunu çözülmeli’

TMMOB GEMİMO ve İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) işbirliğiyle düzenlenen GMC 2019 sona erdi.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

III. Global Conference on Innovation in Marine Technology and the Future of Maritime Transportation, “GMC 2019”,  TMMOB GEMİMO ve İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) işbirliğiyle 18-19 Nisan 2019 tarihlerinde Selçuk İzmir, Korumar Otel’de gerçekleştirildi.

Delmar Safety

Konferans İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Dekanı Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt açılış konuşması ile başladı. Sonrasında Karadeniz Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Boran, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nurser Gökdemir Işık’ın konuşması ile devam etti.

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Feramuz Aşkın ise açılış konuşmasında oda tarafından yapılan konferans, sempozyum, organizasyonlar ile sektöre ve akademik camiaya sunulan hizmetlerini anlattı.

Eğitim gemisi büyük sorun

Denizcilik eğitimi, açılan yeni üniversite ve denizcilik fakülteleri, bunlarla ilgili kurulması gereken bölgesel eğitim ile uygulama merkezlerini anlatan Aşkın, ülke olarak büyük eksikliğini hissettikleri eğitim gemileri sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Ardından Dünya Denizcilik Üniversitesi’nden (World Maritime University) Prof. Dr. George Theocharidis sunumunu yaparak, deniz hukukunda deniz taşımacılığı ile ilgili olguları ve gemi tutuklamaları ile ilgili hukuksal süreçleri anlattı.

 

Diğer davetli konuşmacı University of Strathclyde’dan Prof. Dr. Osman Turan ise, enerji verimliliği ve gemi taşımacılığından kaynaklı emisyonlar ile ilgili sunum gerçekleştirdi. İki gün boyunca süren paralel oturumlarda katılımcılar bilgi ve birikimlerini paylaşarak, ulusal ve uluslararası denizcilik bilimine katkıda bulundular.

Konferansta, gemi makineleri işletme mühendisliği, deniz ulaştırma mühendisliği, deniz işletmesi ve yönetimi, ile gemi inşa mühendisliği alanlarında yapılmış toplam 55 bilimsel bildiri sunuldu.

Konferansta sunulan çalışmalar arasında, dört farklı alanda, en iyi bildiri ödülü Doç. Dr. Yusuf Zorba, Öğr. Gör. Taylan Güler, Dr. Öğr. Üyesi Turgay Köroğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Pelin Bolat tarafından sunulan bildirilere verildi.

Seçilmiş olan bildirilerin, JEMS, Journal of Eta Maritime Science’da yayınlanacağı bildirildi.

En iyi bildiri ödülleri ise şöyle

Deniz Ulaştırma Mühendisliği alanında; Doç. Dr. Yusuf ZORBA, Determination of Evaluation Criteria for the New Traffic Separation Schemes and Implementation for the 1915 Çanakkale Bridge.

Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi alanında; Dr. Öğr. Üyesi Pelin BOLAT, The Analysis of Endorsement and Recognition Problem for Turkish Marine Officers’ Certificate of Competencies (CoC)

Gemi İnşa Mühendisliği alanında; Öğr. Gör. Taylan GÜLER, Investigation of Issues in Tank Cleaning Operations and a Proposal of an Automated System for Improvement in Tank Cleaning System

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği alanında; Dr. Öğr. Üyesi Turgay KÖROĞLU, Energy Efficiency and Environmental Aspects of Refrigerated Containers in Maritime Transport Towards Intelligent Systems

İki gün süren konferansa UZMAR ve MED MARINE Ana sponsor olarak destek verirken, SANMAR Denizcilik,  İMEAK Deniz Ticaret Odası, İNCE Denizcilik, Er Denizcilik , Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. ve  EGE Gaz da sponsor olarak destek verdiler.

 


Bunları da beğenebilirsin