Denizcinin anasayfası

Asyaport’ta Dünya Çevre Günü kutlandı

5 Haziran Dünya Çevre Günü, Tekirdağ’da bulunan Türkiye’nin en büyük transit konteyner limanı Asyaport’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye’nin ilk EcoPort statüsü ve Sıfır Atık belgeli en büyük transit konteyner limanı olan Asyaport Limanı, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında çevreye duyarlı bir liman olma taahhüdünü sürdürüyor.Denizcilik sektöründe yeşilin ve doğayı koruma bilincinin artırılması, çevre hassasiyetinin ön planda tutularak ticaretin gerçekleştirilmesi konusunda çalışan MSC Grubu şirketlerinden Asyaport, her yıl bu hedefine vurgu yapmaya devam ediyor. Bu konuda grup şirketleriyle birlikte çalışan MSC, lojistikte karbonsuzlaştırma ve enerji tasarrufu sağlama gibi konulara odaklanıyor. Bu bağlamda, MSC, ilk sertifikalı Biofuel Çözümü’nü tanıtıyor. MSC Grubu’nun karayolu ve demiryolu taşımacılık hizmeti sunan şirketi MEDLOG ise, çevreye duyarlı bir şekilde hareket etmek amacıyla demiryolu yatırımlarına ve daha çevreci araçlarla karayolu taşımacılığına önem vererek karbon ayak izini azaltıyor.


Bu kapsamda 5 Haziran Dünya Çevre Günü özelinde Asyaport, MSC ve MEDLOG çalışanları, Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelleri ve Kumbağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan 120 kişilik ekip, plaj alanındaki sigara izmaritleri, pet şişeler, plastik poşetler gibi atıkları toplayarak çevre duyarlılığına dikkat çekmek, çevre bilincini pekiştirmek ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak amacıyla bu etkinlikte bir araya geldi. Asyaport Limanı’nın yanında bulunan Tekirdağ’da denize girilebilecek en uygun plajlardan Gündal Plaj’ında temizlik gerçekleştiren Asyaport, MSC ve MEDLOG çalışanları ve yerel yönetim personeli aynı zamanda, Asyaport dalgıçlarının Barbaros Balıkçı Barınağı’nda gerçekleştirdiği deniz dip temizliğine destek oldu.


Çalışanlarının çevresel ve sosyal etkinliklerde daha fazla yer almasını amaç edinen Asyaport, çevre günü özelinde çalışanlarına ödüllü yarışma da organize ederek kazananlara hediye çekleri dağıttı. Bununla birlikte, çevre kültürünü gelecek nesillere aşılamak amacıyla Asyaport Çevre Birimi, Kumbağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çevre bilinçlendirme ve sıfır atık eğitimi düzenledi.

Delmar Safety


Asyaport, yeşil çevreye daha fazla katkı sağlamak için liman alanında ve idari yönetim binasında da elektrik enerjisi tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlama hedefinde hızla ilerliyor. Liman sahasında LNG likit doğalgaz kullanılarak çevre dostu bir yakıt tüketimi sağlanıyor ve çevresel sera gazı etkisi azaltılmaya çalışılıyor. LNG likit doğalgaz çalışmalarına ek olarak, kara ve gemi elleçleme vinçlerinde fosil yakıt yerine elektrik enerjisi kullanılmasıyla hava kirliliği önlenmeye çalışılıyor. Asyaport, MSC ve MEDLOG çalışanları; 2018 yılından beri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde her yıl bir araya gelerek Gündal Plajı’nı ve denizi temizleme çalışmalarıyla çevre ve sosyal sorumluluk taahhütlerini yerine getiriyor ve bölge halkına daha temiz bir çevre sağlamak için çalışmalarını sürdüyor.


Bunları da beğenebilirsin