Denizcinin anasayfası

Av sezonunun ardından balık tezgahları

Balık avı sezonunun kapanmasıyla balıkçı tezgahları çiftliklerde üretilen balıklarla dolmaya başladı.

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş’ın haberine göre, Türk mutfağının vazgeçilmezi hamsi tezgahlarda hemen hiç görülmezken çupra ve levreğin yanı sıra yasak öncesinde tutulan kalkan balıkları vatandaşlarla bol sunuluyor.

Sezon bitti hamsi gitti

1 Eylül 2018’de başlayarak 228 gün aralıksız süren balık av sezonu 15 Nisan’da kapandı. Son yıllarda süren bereketsizlik bu sezonda da kendini iyice hissettirdiği için 24 metreden büyük gırgır ve trol tekneleri 15 Nisan’dan önce ağlarını barınaklara çekmişti.

Delmar Safety

Yaklaşık 20 bin balıkçı teknesi 462 bin kilometrekarelik deniz yetki alanımızda tekrar avlanmak için 1 Eylül 2019’u beklemek zorunda kalsa da balıkçı tezgahlara kıyı balıkçıları az da olsa taze balık getirecek. Türk mutfaklarının vazgeçilmezi hamsi sezon sırasında bile 20 TL’den satılırken, av yasağıyla birlikte tezgahlardan kayboldu. Şimdilerde en çok çiftlik üretimi olan çupra ve levreklerin bulunduğu görülürken, yasaktan önce avlanan ve stoklarda bekletilen bazı türlerin de satışa çıkartıldığı görülüyor.

Kıyı balıkçısını istavrit sevindiriyor

Hamsi görülmezken balık severlerin çok tercih ettiği türlerden olan istavritin bulunması dikkat çekti. Balık avı sezonu boyunca 20-25 TL’den satılan istavrit ağların toplanmasıyla birlikte kıyı balıkçıları tarafından da avlanabildi. Tezgahta yine 20 TL’den satılan istavrit ve ayın parlak olduğu gecelerde yakalanan mırmır taze av balıkları arasında yerini aldı. Barbunun yanı sıra Çanakkale’nin Ege Denizi kıyılarında tutulan sardalya da tezgahlardaki av balıklarından.

Kalkan yüzleri güldürüyor

Balıkçı tezgahlarının bekleneni ise av sezonu kapanmadan önce avlanarak stoklara eklenen kalkan balıkları oldu. Karadeniz’de Kastamonu ile Samsun arasında avlanan kalkanın kilosu 130 TL’den satıya sunulurken, 8-9 kiloya kadar ulaştığı görüldü. Kadıköy’de ki Özmen Balıkçılık’tan Mehmet Kaya, “ Kapanan sezonla birlikte mutfak vazgeçilmezi hamsi gelmiyor. Gelen balıklar çiftlikte üretilenler. İstavrit, mırmır, sardalya ve barbun dışında çupra ve levrek satışımız sürüyor. Yeni sezona kadar balık açığını çiftlik ürünleri dolduracak. Fakat bizleri şenlendiren lezzetiyle herkesin tutkusu kalkan oldu. Kalkan balığının bolluğu vatandaşları sevindiriyor” Dedi. Deniz Balıkçılık’tan Ercan Erdoğan ise, “ Av yasağı başlarken kalkan ilgi gören bir balık oldu. Kilosunu 130 TL’den satıyoruz ama hem tadı hem damakların kaldığı hasret ile satışlarımız iyi gidiyor. 1 Eylül’e kadar kıyı balıkçılılarının getireceği türler ile tezgahlarımızı doldurmaya çalışacağız.” dedi.

Tezgahlarda balık fiyatları ise şöyle

Sardalya(EGE): 20 TL
Barbun: 30-35 TL
Levrek: 30 TL
Çupra: 30 TL
Kaya Levreği: 50 TL
Somon: 30 TL
Kalkan: 120 TL
Mırmır: 30 TL
İstavrit: 20 TL
Kolyoz: 20 TL
Çinekop: 40 TL
Mezgit: 35 KG
Norveç Uskumru: 8 TL(tane)


Bunları da beğenebilirsin