Denizcinin anasayfası

Bakan Karaismailoğlu, Ergün Reis A’yı suya indirdi

Başaran Gemicilik tarafından inşa edilen Ergün Reis A Balık Avlama Gemisi' düzenlenen törenle suya indirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sürmene’de Başaran Gemicilik tarafından inşa edilen Ergün Reis A Balık Avlama Gemisi’nin suya indiriliş törenine katıldı.

Bakan Karaismailoğlu, Başaran Gemi Sanayi tarafından inşa edilen geminin 46 metre uzunluğunda, 17,5 metre genişliğinde olduğunu ifade etti.

Ergün Reis A Balık Avlama Gemisi’nin suya indiriliş töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu, Çamburnu Tersanesinde gurur verici bir ana şahit olduklarını ifade ederek şunları söyledi:  “Yenilikçi ve vizyon sahibi ulaşım yatırımlarımız sayesinde, deniz ticaretinden aldığımız payı da denizlerin ülkemize ekonomik faydasını da artırıyoruz.Tabii yerli ve millî kabiliyetlerle denizlerimizdeki varlığımızı güçlendiren gemi sanayimizle de gurur duyuyoruz.Denizden elde edeceğimiz faydaları artırmak için kıyı kentlerimize yaptığımız yatırımlar kilit önem taşımaktadır.Karadeniz’i Türk Ticaret Gölü’ne çevirmek için attığımız adımlarda, bölgemize Bakanlık olarak yaptığımız yatırımlar geniş yer tutuyor.Bölgemizde denizcilik sektörümüze çok önemli yatırımlar yaptık.Bir çok projemizde halihazırda devam ediyor.Tamamı 440 bin metrekare olan Yeniçam tersanemizde 11 adet üretici firma faaliyet gösteriyor.Bu alanda, 300 kardeşimiz de istihdam ediliyor.Her tonajdaki balıkçı teknelerimiz ile diğer gemilerin bakım ve onarımının yapılabildiği tersanemizde, birçok Avrupa, Asya ve Afrika ülkesi için de gemi yapımı devam ediyor” dedi.

Karadeniz ticaret gölü olacak

Karadeniz’in önümüzdeki yıllarda Avrasya’nın ticaret gölü olacağını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’Karadeniz’in artan ticari trafiğini ve buradan sağlayacakları kazançları ön gören tüm Karadeniz ülkeleri liman yatırımlarına hız vermiş, hummalı hazırlıklara başlamıştır. Karadeniz’de hakimiyet yarışının kazananı olmak herkesten çok bize yakışacak.

Hükümet olarak, istihdama katkısı ve ekonomimize sağladığı katma değerden dolayı gemi inşa sanayine özel bir önem veriyoruz. Bu önemi somut adımlarla destekliyoruz.

‘’Tersane kapasitemizi artırdık’’

Şu hususu gönül rahatlığı ile ifade etmek isterim ki, Türk gemi sanayisi; son teknolojileri kullanan, çevre duyarlılığı yüksek olan, bilgi birikim ve tecrübesi yerinde, kalite ve süre taahhütlerine sadık kalan, dünyada saygın bir yere sahip bir sektördür.

Bilişim sektörünün de desteği ile gemi adamı ve belgeleme süreçlerinde de ciddi yenilikler yapıyoruz. Gemi sanayimizin, istihdam ve ülke ekonomisine katkısı da önemli oranlara ulaştı. Gemi sanayimizin inovatif, çevreci ve alternatif enerji kullanma yeteneği gün geçtikçe artıyor. 2003’ten itibaren hükümetlerimizin izlediği akılcı politikalarla, 0,55 milyon DWT olan tersane kapasitemizi, 7,5 katına çıkararak 4,65 milyon DWT’e ulaştırdık’’ ded.

Bakım onarım yüzde 95 arttı

Bunun yanında tersanelerimizin gemi bakım-onarım miktarını son 10 yılda  yüzde 95 arrtığına dikkat çeken Karaismailoğlu,  gemi inşa sektöründeki istihdam oranının da son on yılda yüzde 115 artışla yaklaşık 80 bin kişiye ulaştığını açıkladı.

2020 yılında Türkiye’nin İspanya’yı geride bırakarak  en fazla balıkçı gemisi ihracatı yapan ülke olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ‘’Tersanelerimizde son iki yıl içinde 131 adet balık avlama gemisi tamamlanırken, 59 geminin de inşası devam ediyor. Dünyanın ilk hibrit balıkçı gemisi ile birlikte dünyanın en büyük canlı balık taşıma gemisinde yine Türk mühendislerinin imzası vardır.  Dünya balıkçılığında en önde yer alan Norveç, İzlanda, İrlanda ve İngiltere’ye balık avlama gemisi ihraç ediyoruz. Türkiye, gemi geri dönüşüm sanayiinde 1,5 milyon gross tonluk kapasitesi ile de dünyada 4. sırada yer alıyor.

Bizler, üç tarafı denizlerle kaplı olan ülkemizi, Mavi Vatan’da da etkin ve söz sahibi yapmak için canla başla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Ülkemizi denizci ülke yapmak için çalışmalarımızı hızlandırdık. 2003’de Türk sahipli deniz ticaret filosu 9 milyon detveytten; , bugün 31 milyon detveyte yükseldi. Limanlarımızda elleçlenen yük miktarını 190 milyon ton iken, bunu 526 milyon tona çıkarmanın gururunu yaşıyoruz.2022 yılının ocak-nisan döneminde limanlarımızda elleçlenen yük miktarını bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,6 artırarak, 180 milyon 590 bin 500 ton olarak gerçekleşti. Aynı şekilde, ocak-nisan döneminde limanlarımızda elleçlenen konteyner miktarı da bir öncesi yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 oranında artarak 4 milyon 254 bin 531 TEU oldu.2022’nin Ocak-Şubat döneminde denizyolunun parasal payı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 29 oranında artarak 82,3 milyar dolara yükseldi” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin