Denizcinin anasayfası

Bakanlık’tan ‘İnlice Halk Plajı’nı boşaltın’ yazısı

Fethiye’de belediye tarafından işletilen İnlice halk plajının, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından boşaltılmak istenmesi tepki çekti.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde belediye tarafından işletilen İnlice halk plajının, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından boşaltılmak istenmesi büyük tepki çekti. Haberi alan bölge halkı, “Koylar hakkımız, satılamaz” diyerek plaja akın etti. Bölge sakinleri, “Halkın plajı, halkın elinden alınmak isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz’’ diyor.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir süredir Fethiye Belediyesi tarafından işletilen İnlice plajı, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından Fethiye Belediyesi’ne yazılan yazıyla boşaltılması istendi. Sözcü’nün haberine göre, bölge halkı “Özelleştirmeye karşıyız” diyerek plajda protesto düzenledi. Çok sayıda vatandaşın katıldığı eyleme CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da destek verdi. Erbay, “Biz biliyoruz ki belediyeyi çıkarıp, burayı yandaş şirketlere peşkeş çekmek istiyorlar. Biz Muğla aşıkları olarak burada koylarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi. Vatandaşlar ise, “Koylar hakkımız, satılamaz” sloganlarıyla protesto gerçekleştirdi.

Halkın elinden alınmak isteniyor

İnlice Köyü Kalkınma, Geliştirme, Doğal Çevreyi Koruma, Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’nden yapılan açıklamada, “İnlice halkının sosyal, kültürel ve ekonomik haklarını, coğrafi zenginlik kaynaklarını korumak, refah ve huzur düzeyini iyileştirmek öncelikli amacımızdır. İnlice Halk Plajı uzun yıllardan bu yana önce Göcek Belediyesi, sonra da Fethiye Belediyesi tarafından koruma ve kalkındırma faaliyetiyle halkın kullanımında hizmet sunmuştur. Fethiye Belediyesinin işlettiği İnlice halk plajı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Fethiye Belediyesine gönderilen yazılı bildirim ile boşaltılması istenmiştir. Bilindiği üzere son zamanlarda Muğla bölgesindeki koylar ve plajlar ihaleye çıkarılarak özelleştirilmektedir. Bu özelleştirmeler doğanın ekolojik dengesini bozmaktadır. İnlice halkının sosyal, kültürel ve ekonomik kaynağı olan İnlice Halk Plajı halkın elinden alınmak isteniyor ve biz İnlice halkı olarak buna izin vermeyeceğiz.” denildi.


Bunları da beğenebilirsin