Denizcinin anasayfası

Balon balığının Türkiye’deki ilk saldırısı

Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e gelen balon balığı Anamur’da küçük çocuğa saldırıp parmağını kopardı.

Kaledran köyünün plajında yüzen 8 yaşındaki çocuğun bir parmağı, benekli balon balığının ısırmasıyla koptu.

Kızıldeniz, Hint ve Pasifik okyanuslarında yaşamalarına rağmen iklim değişikliğinin etkisiyle Süveyş Kanalı üzerinden kıyılarımıza gelen göçmen türler, denizlerimizde büyük tehlike yaratıyor. Lesepsiyen balık türleri olarak adlandırılan canlılardan en az 100 adedinin Akdeniz’de yaşadığı tahmin ediliyor. Bu türlerin 60’dan fazlası da kıyılarımızda görüldü. O türlerden biri, keskin dişleriyle balıkçı ağlarına zarar veren benekli balon balığı. Benekli balon balığının ilk saldırısı Mersin Anamur’da gerçekleşti. Ailesiyle memleketi Anamur’un Kaledran köyüne giden 8 yaşındaki E.B.D.’nin sol el yüzük parmağının son boğumu, bu balık tarafından kopartıldı.

Delmar Safety

Sığ yerde ısırdı

Ağustos ayında meydana gelen olay sırasında küçük kızın tek başına denizde olduğu belirlendi. Kaledran sahilinde denize girerken acı içinde bağıran kızının yanına giden baba Bahadır D., balon balığını gördüğünü belirterek Milliyet’e o anları anlattı: “Su derin değildi, kızımın beline ancak geliyordu. Kızımın çığlığını duyunca yanına koştum. Kızımın parmağının koptuğunu gördüm ve suya baktım. Balon balığının ayaklarımın dibinde olduğunu fark ettim. O sırada yardıma gelen akrabalarım da balığı gördü. Parmağının bir kısmını kaybeden kızım çok korktuğu için artık denize girmeyeceğini söylüyor. Bu psikolojiden kurtulması zor olacak. Herkes dikkatli olsun, balon balığı çok saldırgan.”

‘Aniden ve çok hızlı ısırmış’

Parmağı kopan küçük kızı muayene eden Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Yönetim Kurulu Üyesi, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Selin Gamze Sümen, “Isırığa bağlı gelişen kopmanın çok hızlı ve ani olduğu anlaşılıyor. Bu türün biyolojisindeki bu özellik dikkat çekici. Yara yerinin iyileşmesi zaman alıyor. Psikolojik açıdan da destek verilmeli ve olayın etkisini atlatması için çaba gösterilmeli. Özellikle yaz aylarında denize girenler deniz canlıları ve ortam koşulları ile ilgili uyarıları dikkate almalı ve çocuklarını korumalılar. Canlıların meraktan ve korku nedeniyle bu tür saldırgan davranışları sağlık açısından da önlem almamızı gerektiriyor” dedi.


Bunları da beğenebilirsin