Denizcinin anasayfası

Barış için Samsun’a yelken açtılar

19 Mayıs'ın 100.yılını kutlamak için, kadın yelkenciler Bodrum'dan Samsun'a tekneyle denize açıldılar.

3 kadın, 19 Mayıs’ın 100. yılı dolayısıyla 23 Nisan’da Bodrum’dan yelken açıp, 19 Mayıs 2019 günü Samsun’a ulaşarak ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesiyle çocuk ve kadınların özgür, şiddetten uzak yaşaması gereğine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Kadın yelkenciler kaptan ve bilgisayar programcısı Neşe Hasipek, istatistik uzmanı Ceyda Güleçyüz ve şehir planlamacısı Şule Kükrer için B

Kadın yelkenciler kaptan ve bilgisayar programcısı Neşe Hasipek, istatistik uzmanı Ceyda Güleçyüz ve şehir planlamacısı Şule Kükrer için 23 Nisan Bodrum Marina’da uğurlama töreni düzenlendi. Teknenin kaptanı Hasipek, barış için yelken açtıklarını ve 70 günde yaklaşık iki bin 300 mil yol katetmeyi planladıklarını söyledi. 19 Mayıs’ta Samsun’da olup etkinliklere katılmak istediklerini anlatan Hasipek, “Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı kapsamında gerçekleştireceğimiz bu yolculuk onur verici” dedi. Yelkenciler “Tutkumm” isimli 13 metrelik tekne ile Bodrum’dan uğurlanırken, törene Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve vatandaşlar katıldı. Tekneye bir süre zodyak botlar ve kürek sporcuları eşlik etti.

 

Delmar Safety

 

Tekrar Bodrum’a dönüşleriyle yaklaşık 2.300 deniz milini geride bırakacak olan denizciler bu seyahatlerinde tam 35 noktaya uğrayacaklar.

Tuttkumm Ege ve Karadeniz arasındaki yolculuğu boyunca ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesiyle çocuk ve kadınların özgür, şiddetten uzak yaşaması gereğine dikkat çekiyor ve dünyada yükselen şiddet eğilimine karşı, barış diyorlar.

Cinsiyet ayrımcılığına karşı, yüzünü aydınlığa dönen, kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek isteyen 3 denizci kadın, bu zorlu yelken seyriyle kadınların yaratıcı ve güçlü duruşuna da destek sağlamayı hedefliyor.Yelkenle barış çağrısı yapan Tutkumm ekibi bu anlamlı seferi 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda Bodrum’a ulaşarak tamamlamayı hedefliyor.


Bunları da beğenebilirsin