Denizcinin anasayfası

Bazı deniz hayvanları sesli iletişim kurabiliyor

Daha önce iletişim kuramadığı düşünülen bazı deniz hayvanlarının sesli iletişim kabiliyetinin olduğu belirlendi.

BBC’nin haberine göre, Zürih Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Gabriel Jorgewich-Cohen, iletişim yeteneği bulunmadığı düşünülen 50 deniz kaplumbağası türü, tuataralar, akciğerli balıklar ve kör kertenkeleler gibi deniz canlılarını inceledi.

Jorgewich-Cohen, hayvanların sesini dinlemek için mikrofon kullandığı çalışmasında bu hayvanların eşleşmek istediklerinde ya da yumurtadan çıkarken iletişim kurduklarını ortaya koydu.

İncelediği hayvanlarının sessiz ve iletişimden yoksun olduğunun kabul edildiğini vurgulayan Jorgewich-Cohen, aslında bu hayvanların seslerinin olduğunu ve bu şekilde iletişim kurabildilerini ancak insanların bunu duyamadığını belirtti. Ayrıca bu deniz hayvanlarının her birinin farklı davranışı ifade eden bazı sesler çıkararak iletişim sağladığını kaydetti.

Deniz kaplumbağalarının av olmayı engellemek için hep birlikte yumurtalardan çıkarken ses çıkardıklarına işaret eden Jorgewich-Cohen, bu türün eşleşmek istediğinde ya da kendi bölgesini korumak için de ses çıkardığını vurguladı.
Öte yandan, Jorgevich-Cohen, filogenetik analiz adı verilen bir teknik kullanarak ses çıkarabilen hayvanlar arasındaki ilişkiyi inceledi.

Önceki araştırmalarda, “omurgalılardaki sesli iletişimin 200 milyon yıl öncesine gittiği” kabul edilirken Jorgevich-Cohen, çalışmasında “omurgalılarda sesli iletişimin 400 milyon yıl öncesine” dayandığını iddia etti.
Araştırmanın sonuçları Nature dergisinde yayımlandı.


Bunları da beğenebilirsin