Denizcinin anasayfası

Biden Pasifik’te offshore rüzgar enerji santrali kuruyor

ABD Pasifik Kıyısı'nı ilk ticari ölçekli açık deniz temiz enerji projelerini başlatmak için adım attı

ABD Başkanı Joe Biden, yenilenebilir elektrik enerjisi üzerine büyük projesini duyurdu. Biden 1.6 milyon konutun elektriğini sağlayacak projeyi 2030 yılına kadar bitirmeyi planlıyor.

Biden yönetimi ABD Batı Kıyısı’ndaki ilk açık deniz rüzgar kiralama alanları için planlarını açıkladı. Beyaz Saray’a göre, merkezi ve Kuzey Kaliforniya kıyı şeridinde önerilen geliştirme blokları 4,6 GW’a kadar elektrik üretimi potansiyeline sahip.

ABD Başkanı Joe Biden başkanlık koltuğuna oturduktan sonra projelerini bir bir gerçekleştirmeye başladı. Koronavirüse karşı aşılama çalışmalarındaki hedefini tutturan Biden şimdi de yenilenebilir enerji alanına el attı.

Delmar Safety

Pasifik’te kurulacak

Coğrafi konumu nedeniyle şiddetli rüzgar akımlarını enerjiye çevirmek isteyen Biden, Pasifik Okyanusu üzerine offshore rüzgar enerjisi projesi yapacak. Projeye ilişkin yapılan açıklamaya göre Kaliforniya kıyılarındaki 1.6 milyon konutun enerji ihtiyacı kurulacak rüzgar santrali ile karşılanacak. İlk etapta 4.6 gigawatt elektrik üretecek olan sistem 2030 yılına kadar toplamda 30 gigawatt enerjiye ulaşacak.

Morro Körfezi’nin kuzeybatısında, Kaliforniya’nın merkez kıyıları açıklarında bulunan Morro Bay Bölgesi’nde kurulacak santralden 1.6 milyon konutun elektriği kadar enerji üretilecek. ABD Enerji Bakanlığı, bu teknolojinin Ar-Ge’sine 100 milyon dolardan fazla yatırım yaptı.


Bunları da beğenebilirsin