Denizcinin anasayfası

BIMCO’nun yeni başkanı Sabrina Chao oldu

BIMCO'da iki yıllık görev süresi dolan Şadan Kaptanoğlu başkanlık görevini Sabrina Chao'ya devretti

Dünyanın en büyük denizcilik birliği olan BIMCO, 20 Mayıs 2021 Perşembe günü organizasyonun çevrimiçi genel toplantısında Wah Kwong Maritime Transport Holdings Limited’den Sabrina Chao’yu Başkan olarak seçti.

Sabrina Chao, Asya merkezli beşinci ve Hong Kong merkezli üçüncü başkan olan BIMCO’nun 45. Başkanı olarak devraldı. İki yıllık görev süresini dolduran Şadan Kaptanoğlu görevini Sabrina Chao’ya devretti.

BİMCO’nun yeni başkanı  Chao, “Dünya kargo filosunun yarısından fazlasını temsil eden bir üyeliğe sahip, dünya çapında güvenilen bir kuruluş tarafından bu fırsatı sunmaktan onur duyuyorum” dedi.

Delmar Safety

Chao “Önümüzdeki iki yıl boyunca, temel önceliklerimden biri, bu fırsatı endüstrimiz ve denizcilerimiz hakkında farkındalığın artmasına yardımcı olmak için kullanmak. Pandemi, politikacıların toplumda oynadığımız önemli rol hakkındaki bilgi eksikliğini ortaya çıkardı ve mürettebat değişikliği krizi ve korsanlık gibi acil sorunları çözme konusunda eylemsizliğe neden oldu. Sesimizi yükseltmeye devam etmeliyiz ”açıklamasını yaptı.

Sabrina Chao, 2001 yılından beri denizcilik sektöründe faaliyet gösteren ve aile şirketi olan Wah Kwong Maritime Transport Holdings Limited’de yönetici konumunda. Sabrina Chao ayrıca 2016’dan itibaren Hong Kong Armatörler Birliği Başkanlığı görevini de 2 yıl yürüttü.

BIMCO’da iki yıl boyunca görev yapacak olan Sabrina Chao, 2023 yılında görevi Nikolaus Schües’e devredecek.

Kaptanoğlu iki yıllık süreci değerlendirdi

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Deniz Temiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu,  ilk Türk ve ilk kadın başkan olarak üstlendiği BIMCO’daki  görevinin dönüm noktalarını anlattı ve 2021 yılına kadar olan çalışmaları değerlendirdi.

Şadan Kaptanoğlu, denizcilerin salgın döneminde aylarca görev yerlerini terk etmeden kendilerini riske atarak çalışmayı sürdürdüklerini ve BIMCO’nun Mürettebat Değişikliği Maddesini yayınlayarak liderliği üstlendiğini anlattı. Sektörün önemini dünya kamuoyuna yansıtmak amacıyla farkındalık filmleri serisini başlattıklarını, bu yolla 1,7 milyon denizcinin sesi olmaya çalıştıklarını belirterek, “Biz evlerimizde ihtiyaçlarımıza kolayca ulaşabiliyorsak bunlar gemiler sayesinde oluyor. Covid-19 salgını süresince bize bu hizmeti yine hiç aksatmadan gemiler sağladı. Bu nedenle de pandemi tüm dünyanın denize ve denizciliğe bakışını değiştirdi. Bizim için de bu dönem denizin, denizcinin önemini bu sektörün dışındaki insanlara da daha rahat ve güzel anlatabilmek açısından iyi bir fırsat yarattı.” diye konuştu.

Şadan Kaptanoğlu, 2011’de BIMCO’da Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği ile göreve başladı. 2013’te İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı üstlenen Kaptanoğlu, 2017 yılında BIMCO Gelecek Dönem Başkanlığı’na ve 2019 yılında BIMCO Başkanlığı’na seçildi.


Bunları da beğenebilirsin