Denizcinin anasayfası

Bodrum Cup’ta şampiyon ‘Hızır 1’ oldu

The Bodrum Cup sona erdi. Son gün yarışlarının ardından ödül töreni düzenlendi. Yarışlar sonunda “Hızır 1” teknesi, genel klasmanda birinciliği elde etti.

Bodrum’da bu yıl 34’üncüsü düzenlenen The Bodrum Cup sona erdi. Son gün yarışlarının ardından ödül töreni düzenlendi.
4 gün süren yarışlar, büyük heyecana sahne oldu. Yelkenciler, bitiş noktasına önce varabilmek canla başla mücadele etti. Bu sene yarışan 70 tekneye ek olarak organizasyon tekneleri ve onların destekçi tekneleriyle beraber 150’ye yakın tekne ve bin 500 kişi katıldı.

Son gün yarışlarında KADES uygulamasına yönelik özel bir farkındalık etkinliği de gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde İçmeler Ağanlar Tersanesi’nde düzenlenen ödül törenine, Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü temsilen Bodrum Bölge Koordinatör Daire Başkanı Oğuz Kağan Bardakcı ve Bodrum Belediye Başkan Vekili İbrahim Akbaş’ın da arasında olduğu protokol üyeleri katıldı.

Tören öncesi, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında yaşanan patlamada hayatını kaybeden vatandaşlar ve yarışta fenalaşarak hayatını kaybeden Dr. Nihan Eren için 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Yarışlar sonunda “Hızır 1” teknesi, genel klasmanda birinciliği elde etti. Geçen yıl ve daha önceki yıl da genel klasmanda şampiyon olan “Hızır 1”, 3’üncü şampiyonluğunu elde edip regatta bayrağını ömür boyu taşımak için hak kazandı. Genel klasmanda ikinci “STS Bodrum Okul Gemisi”, üçüncü ise “Gara Poşet” oldu. Organizasyonda genel klasmanda dışında farklı kategorilerde de ödüller verildi. Ardından Athena grubu konser verdi.

Yarışlar aynı zamanda ilçede yat kaptanlığı öğrenimi gören öğrenciler için de deneyim oluyor. Bodrumlu kaptanlar, The Bodrum Cup sayesinde yelkenle seyir yapmayı öğrendiklerini söylediler.

Teknecilere yelken öğretti

29 yıldır bu yarışlara katılan kaptan Halil Yenilmez, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Her sene daha güzel, daha bir şeyler öğreniyoruz. Bunu uzun zaman yürütmek istiyoruz. Yeni arkadaşlar geliyor. Bu yarış bütün teknecileri yelken öğretti. Biz eskiden direklerimiz vardı, yelken bilmezdik. Erman Aras, bunu çıkardı. Ben çıkardığının 5 senesi sonrası bu tekneyi aldım devam ettim. Bütün tekneler şimdi yelkensiz motorla istediği yere gidebilir. Bütün kaptanlar tecrübeli ve yelkeni kullanabilecek şekildedir.”

Kaptan Mehmet Ali Fırat ise “Bu Bodrum Cup yapılmaya başladığından beri yelkencilik çok gelişti Bodrum’da. Merak arttı. Sadece yarış için yapılan tekneler var şimdi. Bunları görmek bizim için harika bir şey.” diye konuştu.

Öğrenciler için önemli bir deneyim

Yarışçı ve öğretim üyesi Mehmet Özgür Yenilmez de “Bizim için ya benim için çok şey ifade ediyor. Çünkü hem kendim Bodrumluyum hem de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nda öğretim görevliliği yapıyorum. Yat kaptanlığı programında. 2 yıllık yat kaptanı adayı yetiştiren bir program. Oradaki öğrencilerimizin motivasyonunun artması, gerçek bir şeylere dokunması, halatlara sarılması açısından bizim için çok şey ifade ediyor. Bu yarışta 7 öğrenci görevliydi. Yarışın, teknenin atıldığından beri temel kemikleşmiş bir yarışçı ekibi var. O ekibe öğrencileri ilave ediyoruz. Öyle yarışıyoruz. Aynı zamanda organizasyonun diğer kısımlarında, karada, bot ekibinde olmak üzere toplam 36 öğrencimiz görev alıyor. O yüzden bizim okulumuz için çok şey ifade ediyor Bodrum Cup. Aynı zamanda tüm Türkiye için de tüm Bodrum için de çok büyük bir anlamı var Bodrum Cup’ın.”

STS Bodrum Okul Gemisi’nde yarışan yazar, mimar ve tekne tasarımcısı Yücel Köyağasıoğlu da “Çok güzel tekneler vardı. Gayet güzel yeni teknolojiyle imal edilmiş bir sürü tekne vardı. Yabancı tekneler çoktu. Rotalar güzeldi, hava baya sertti. Bizim için çok güzel geçti.” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin