Denizcinin anasayfası

Bodrum’un  ‘Mavi Sürgün’ projesi

Bodrum’da, her sene farklı bir tema etrafında şekillenecek olan bir proje başlatıldı. Proje ile deniz kültürü ve su altı kültürünü tanıtma hedefleniyor

Bodrum’da, Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, Rotary 2440. Bölge ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından her sene farklı bir tema etrafında şekillenecek olan bir proje başlatıldı.

Çevre ve sanatın bir arada yer aldığı proje ile deniz kültürünü ve su altı kültürünü yaşatma, zenginleştirme ve tanıtma hedefleniyor.

Blue Exile Art Project’in 2022 yılı ana teması “Sular Yükseliyor”. Su altını sanat galerisi olarak kullanarak kültürel ayak izi oluşturacak, yörenin su altı kültürünü, turizmini destekleyecek ve denizel farkındalık oluşturarak deniz kültürünü çoğaltacak olan sürdürülebilir proje Blue Exile Art Project, Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi, Rotary 2440. Bölge ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü’nün çalışmalarıyla başlatıldı. Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Kurucu Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen proje, Bodrum’da yaşayan birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi beş seramik/heykel sanatçısı ile mavilerin derinliklerinde sanat-mekan anlayışına farklı bir bakış açısı getiriliyor. meRQez Art’ın ana sponsor; Bodrum Belediyesi, Rotary UR 2440. Bölge, Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü, Bodrum Ticaret Odası, IMEAK DTO Bodrum Şubesi, Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum Dalış Okulları, BOSAV, Bodrum Yerel Sanatçıları ve Rotary Dalış Hobi Grubunun proje ortağı olduğu sergide su altında sergi, belgesel gösterimleri, deniz sohbetleri ve karada fotoğraf – eser sergileri yer alacak.

Delmar Safety

20 Mayıs 2022 Cuma günü denizde resmi açılış ile sergi başlamış olacak. Üç kısımdan oluşacak etkinlikler ve tarihleri şu şekilde;

Birinci kısımda su altı sergisi yer alıyor. 20 Mayıs – 20 Ağustos 2022 tarihleri arasında eserler, Karaada dalış noktasında su altında indirilecek ve dalış okulları destekleri ile su altında 20 Ağustos’a kadar ziyarete açık olacak.

İkinci kısımda belgesel gösterimleri ve deniz sohbetleri ile proje zenginleşecek. 20-21-22-23 tarihlerinde Dr. Mert Gökalp’in yönetmeni olduğu belgeseller Cinemaximum Sinema Salonunda oynatılacak ve okul gemisinde denizcilikle ilgili farklı alanlarda uzman kişilerle interaktif sohbetler gerçekleştirilecek.

Projenin üçünü kısmında ise 1-10 Eylül 2022 tarihleri arasında Sualtı Fotoğraf Sanatçıları Dr. Mert Gökalp ve Tunç Cambazoğlu’nun eserleri sualtında fotoğrafladıkları çalışmaları, sanatçıların metinleriyle birlikte meRQez Art’ta sergilenecek. Aynı zamanda eserler karaya alınarak galeride de sergiye dahil olacak. Projenin sanat danışmanı ise Tao Ulusuoy.

Heykeller ve izleyicinin, denizin birer parçası haline geleceği ve denize bir kez daha dikkat kesileceğimiz sergide her sanatçının kendi denizini göreceğiz. Projede yer alan; içimizdeki denizi, sanat ile yükseltecek sanatçılar; Ahmet Hıdır, Bağdagül Demirtürk, Betül Karakaya, Birge Betil, Burcu Karabey, Emine Türk, Esra Sağlık, Güliz Pirge, Gülperi Penha Angın, Handan Gaga Kasser, İnci İyibaş, İnci Lakay, İrfan Aydın, İris Noyan Pala, Mehmet Kutlu, Mustafa Canyurt, Müge Kesim, Nilgün Boyacıgil, Nurten Nurlu, Saba Baner, Samet Aygün, Sibel Hepsayar , Tarık Kartal , Tevfik Karagözoğlu, Toprak Sencer.


Bunları da beğenebilirsin