Denizcinin anasayfası

Boğazda mayın alarmı. SAS’lar harekete geçti

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinde yabancı cisim hareketliliği yaşanıyor. Mayına benzetilen cisim için ekipler harekete geçti.

Boğaz çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı. İlk incelemelere göre eski Rus mayını olduğu belirtildi. Tedirgin eden olayla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) açıklama geldi.

Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası’nda balıkçıların fark ettiği ve mayına benzetilen cisim için Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

Deniz yüzeyindeki cismin incelendiği kaydedildi. İncelemelere helikopter de destek veriyor. İlk incelemelere göre eski Rus mayını olduğu belirtildi. İncelemeler sürüyor.

Delmar Safety

Mayına benzer yüzen cismin saat 09.30 sıralarında görüldüğü ifade edildi.

Boğaz çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı.

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, Ukrayna’nın Odessa’dan Rus savaş gemilerini durdurmak için Karadeniz’e bıraktığı ve fırtına sonucu çıpalarından kurtulup sürüklediği öne sürülen mayınların İstanbul’a kadar ulaşabileceği belirtilmişti.

MSB’den açıklama : Müdahaleye başlandı

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, “26 Mart 2022 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında Mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine olay mevkine Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın benzeri cisim SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır.” denildi.


Bunları da beğenebilirsin