Denizcinin anasayfası

Boğazlara adanmış bir ömür : Gündüz Aybay

Türk Boğazlarıyla ilgili sorunlar üzerinde uzun zamandır çalışıyorum. Bu çok yönlü, karmaşık ve devingen konuyu irdelerken çok ihtiyatlı ve kuşkucu olmak gerektiğini gözlemlerimle ve düştüğüm yanılgılarla öğrendim.”

Gündüz Aybay

2001 yılında hayata veda eden Kaptan, Avukat, Deniz Hukukçusu Gündüz Aybay‘ın hayatı belgesel oldu.

Bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgesel filmin yönetmenliğini Atom Şaşkal, röportajlarını ise Gazeteci Elif Aydoğdu yaptı.

Belgeselde, ülkenin değerli hukukçuları, Dışişleri Bakanlığı, Deniz Sigorta yetkilileri, ailesi, öğrencileri ve yakın dostu denizciler; Aybay’ın, Türk Boğazları alanındaki çalışmalarının yanında, denizcilerin eğitimi, deniz hukuku, denizciler arası sosyal ve mesleksel dayanışma alanındaki çalışmalarını anlatıyor.

Gündüz Aybay’ın, denizci ve hukukçu olarak yaptığı hizmetler arasında Türk Boğazları’nın çok özel bir yeri vardır. Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü’nün hem iç hukukta hem de Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)’da kabul edilmesi için çalışan ekibin en etkin üyesi Gündüz Aybay olmuştur denilebilir.

Denizcilik, deniz hukuku ve Türk Boğazları alanlarında bilimsel, tarihi ve kültürel amaçlı 10’dan fazla kitabı, 100’den fazla yayımlanmış makalesi ve incelemesi bulunan Aybay‘ın, Türkçe’nin doğru kullanımı konusunda da hassasiyeti de ilk gösterime damgasını vurdu. Beşiktaş Deniz Müzesi‘ndeki ilk gösterim öncesi, Aybay’ın, ilki 1999 yılında yayınlanan, gerek medya organlarında gerek günlük yaşamda Türkçe’nin yanlış kullanılmasının örneklerini gösteren Sözcükler Üzerine Anımsatmalar adlı kitabı Türk P&I Sigorta tarafından izleyicilere dağıtılmak üzere, kardeşi Prof. Dr. Rona Aybay’ın önsözü ile yeniden basıldı.

Belgeselde yaptığı çalışmalar ile Aret Taşçıyan (Türk P&I Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı), Barış Aybay (Yeğeni – Avukat), Cahit İstikbal (Baş Kılavuz Kaptan-Uzak Yol Kaptanı), Bülent Erol (Kaptan- Yakın Arkadaşı), Ergun Ersoy (Uzak Yol Kaptanı-Avukat ), Prof. Dr. Kerim Atamer (Türk Ticaret Kanunu’nu Hazırlayan Komisyon Üyesi), Mahmut Karaman (Gemi Mak. İşletme Mühendiğisi), Av., Meral Aybay, Mithat Rende (Emekli Büyükelçi – OECD Önceki Daimi Temsilcisi), Nezihi Sanal (Yakın Arkadaşı – Avukat), Dr. Nilüfer Oral (Bilgi Üniversitesi- Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Rona Aybay (Kardeşi- Hukukçu), Saim Oğuzülgen ( Em. Başkılavuz Kaptan, Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi Önceki Müdürü) ve Sevin Özaydın‘ın (Avukat-Çalışma Arkadaşı),  Gündüz Aybay ile ilgili anıları ve düşünceleri yer alıyor.

Filmin gösterimleri Aralık 2018’de başlayacak ve gösterim tarihleri https://www.facebook.com/denizlerimizinhukukcukaptani/ adresinden duyurulacak.

İşte belgeselin fragmanı

Gündüz Aybay kimdir?

Gündüz Aybay; Yüksek Denizcilik Okulu 1953 yılı Güverte Bölümü mezunudur. 10 yıl ticaret gemilerinde çalıştı. Uzakyol kaptanı oldu. 1963 yılında bu görevinden ayrılıp, Yüksek Denizcilik Okulu’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 1964 yılında İ.Ü. Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aramızdan ayrıldığı 27 Eylül 2001 tarihine kadar, deniz hukuku alanında aralıksız avukatlık yaptı. Aynı zaman kesitinde, İTÜ Denizcilik Fakültesi, İ.Ü. Deniz Bilimleri Enstitüsü ile İşletme İktisadı Enstitüsü ve Deniz Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olarak, çeşitli denizcilik ve hukuk konularında dersler verdi.

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği ile İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği’nde başkanlık görevlerini de üstlenen Aybay, Hukuk Araştırmaları Vakfı ve Deniz Hukuku Derneği’nde kurucu üye ve yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı.


Bunları da beğenebilirsin