Denizcinin anasayfası

BOTAŞ’tan Deutsche Bank ile kredi anlaşması

BOTAŞ, ABD'li üreticiler ve Avrupalı tedarikçilerden LNG alımı için Deutsche Bank ile 1 milyar euroluk kredi anlaşmasına vardı.

Bloomberg’in iddiasına göre BOTAŞ, ABD’li üreticiler ve Avrupalı tedarikçilerden LNG alımı için Deutsche Bank ile 1 milyar euroluk kredi anlaşmasına vardı. Anlaşmanın birkaç hafta içerisinde imzalanması bekleniyor

Türkiye’nin Rus gazına yönelik bağımlılığı azaltmak için ABD’li üreticilerden LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) alacağı ve bunun için Deutsche Bank’tan alınacak 1 milyar euroluk kredi konusunda anlaşmaya varılmak üzere olduğu iddia edildi.

Bloomberg’de yer alan habere göre, BOTAŞ ile Deutsche Bank arasındaki kredi görüşmelerinde son aşamaya gelindi. BOTAŞ’ın parayı ABD’li üreticiler ve Avrupalı tedarikçilerden LNG alımı için kullanacağı belirtildi.

Delmar Safety

Haberde kredinin BOTAŞ’ın LNG alımı için kullanacağı ilk kredi olduğu ve benzer anlaşmaların yolunu açabileceği vurgulandı. BOTAŞ’ın bu yolla İran ve Rusya’nın büyük paya sahip olduğu doğal gaz tedarikçileri yelpazesini çeşitlendireceği ifade edildi.

BOTAŞ ile Deutsche Bank arasındaki anlaşmanın haftalar içerisinde imzalanması bekleniyor.

Bloomberg’in haberinde anlaşmanın artan gaz fiyatlarından etkilenen BOTAŞ için kritik bir dönemde geldiğine dikkat çekildi. BOTAŞ, son 5 ayda Merkez Bankası’nın 18 milyar dolarlık döviz satışında en büyük paya sahip kurumdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantörü olduğu kredinin 5 yıl vadeli olduğu ve ikiye katlanabileceği bildirildi. Mevcut LNG fiyatlarına göre 1 milyar euro karşılığında 1 milyar metreküplük alım yapılabiliyor. Türkiye’nin doğal gaz kullanımı ise yıllık 61 milyar metre küp seviyelerinde.

LNG, doğalgaza göre daha maliyetli olsa da Ukrayna ile savaşın ardından birçok Avrupa ülkesi Rus gazına bağımlılığı azaltmak adına LNG alımına yönelmişti.

Türkiye, doğalgaz ihtiyacının yarısından fazlasını Rusya’dan karşılıyor.


Bunları da beğenebilirsin