Denizcinin anasayfası

Bütçenin yüzde 5’i uçak gemisine ayrıldı

Güney Kore 2022 yılnda uçak gemisi inşasına başlıyor. 2033 yılında tamamlanması beklenen uçak gemisi için ilk aşamada yaklaşık 2,07 milyar ABD doları bütçe ayrıldı.

Güney Kore Savunma Tedarik Program Dairesi (Defense Acquisition Programme Administration/ DAPA) 23 Şubat’ta, ülkenin uçak gemisi inşa projesine yönelik takvimi açıkladı. Bu kapsamda, 2022’de inşası başlayacak platformun, 2033’e kadar tamamlanacağı belirtildi.

İlk olarak LPX-II ismini alan proje, 2020-2024 savunma planına ilave edilmişti. DAPA, CVX olarak yeniden adlandırılan proje için ilk aşamada yaklaşık 2,07 milyar ABD doları değerinde bütçe ayrılacağını belirtti.
Kore’nin 2021-2025 yılları arasındaki askeri bütçesi 250 milyar dolar civarında. Uçak gemisi için bütçenin %5’inin kullanılacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan yaklaşık bir yıl önce ön planlama sürecine giren uçak gemisi projesi kapsamında, amfibi operasyonlarının yerini, uçak temelli taarruz ve savunma alacak.

Delmar Safety

Platform tasarımında Ski-jump rampasının kaldırıldığı belirtilirken, Kore’nin yeni nesil muhribi için geliştirilen balistik füze savunma özellikli radar (MFR), LPX-II de kullanılacak.

Geminin ana uçağı için F-35B Lightning II öne çıkarken, F-35’lerin sensör ve mühimmatlarının Kore üretimi olması bekleniyor.
ABD ve İngiltere hükümeti ve firmaları, LPX-II projesinde Kore’ye destek olacak. Londra, teknik ve doktrinsel tavsiyelerde; Washington ise F-35B satın alımının bir parçası olarak güçlendirilmiş güverte için teknoloji transferinde bulunacak.


Bunları da beğenebilirsin