Denizcinin anasayfası

QEZBAN ucuz kurtuldu

Çanakkale Boğazı’nda Türk bayraklı Ro-Ro gemisinde yangın çıktı. İhbar üzerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda römorkör, müdahale etmek üzere geminin bulunduğu bölgeye hareket etti.

Yunanistan’dan Yalova’ya giden 193 metre uzunluğundaki Türk bayraklı “Qezban” isimli Ro-Ro gemisinde 242 tır olduğu öğrenildi.

Yunanistan’dan Yalova’ya gitmek üzere hareket eden 193 metrelik ’QEZBAN’ isimli Türk bayraklı gemide, Çanakkale Boğazı Lapseki ilçesi Suluca mevki açıklarında yangın çıktı.

Gemi kaptanı yangınla ilgili saat 22.30’da Çanakkale Boğazı Boğazı Gemi Trafik Hizmetlerine telsizle bilgi verdi.

Makine dairesinde çıktığı ihbar edilen yangın üzerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda römorkör, geminin bulunduğu bölgeye yönlendirildi.

Gemi yangınının boğaz trafiği için herhangi bir tehlike oluşturmadığı belirtildi.

Geminin makine dairesinde çıkan yangın çok sayıda römorkör tarafından kısa sürede söndürüldü. Gemide 19 mürettebat bulunduğu bildirildi.

Alternative’in dört gemisinden biri

Yanan QEZBAN adlı gemi, Alternative Taşımacılık A.Ş. bünyesinde bulunan dört gemiden biri. Şirketin diğer gemilerinin isimleri de oldukça dikkat çekici : PAQIZE, HATCHE, MELEQ, AYSHE ve FADIQ.

Alternative Taşımacılık Genel Müdürü Hakan Yılmaz, geçenlerde yaptığı açıklamada ,PAQIZE, QEZBAN, HATCHE VE MELEQ gemilerini yurt dışında kullanılmak üzere farklı operatörlere kiralama ya da satış yapma yoluyla değerlendirme kararı aldığını açıklamıştı.

Yılmaz, “özellikle kendi öz kaynaklarımızla yaptığımız liman yatırımımız sonrasında başlayan ve ülkemiz ekonomisinin içinde bulunduğu ortam nedeniyle de arzu ettiğimiz çözümü bulamadığımız nakit akışımızdaki dengesizliğin giderilmesi için bu kararı almak durumunda kaldık.” dedi.

Şirket bünyesinde kiralık olarak bulunan AYSHE ve FADIQ gemileri ise Çeşme (İzmir) ve Sete (Fransa) Limanları arasında Perşembe ve Pazar günleri karşılıklı seferlerine devam edecek.


Bunları da beğenebilirsin