Denizcinin anasayfası

Çanakkale Zaferi 107. Yıl Kupası yat yarışları ertelendi

İstanbul’da sezonun ilk yat yarışı olan Çanakkale Zaferi 107. Yıl Kupası meteorolojik koşullar nedeniyle ertelendi.

İstanbul Yelken Kulübü (İYK) tarafından düzenlenen ve İstanbul’da sezonun ilk yat yarışı olan Çanakkale Zaferi 107. Yıl Kupası ertelendi.

İYK’dan yapılan duyuruda 19 Mart Cumartesi günü beklenen kar yağışı ve sağanaklarda rüzgar hızının 20 knot’ın üzerine çıkacağı yolundaki tahminler nedeniyle bu kararın alındığı bildirildi.

Çanakkale Zaferi 107. Yıl Kupası için Organizasyon Komitesi hazırlıklarını günler öncesinden tamamladı ve keyifli bir yarış için 8 alternatifli rota kartları hazırladı. Ancak güncellenen hava tahmin raporları, yarışın yapılacağı 19 Mart Cumartesi günü için elverişsiz koşullar gösterince, İYK yönetimi ekipleri hafta sonunu beklemeden erteleme kararını duyurdu.

Delmar Safety

İYK Organizasyon Komitesi’nden yapılan duyuruda şu mesaj paylaşıldı:

‘’19 Mart 2022 Cumartesi günü, kulübümüzün düzenlediği Çanakkale Zaferi 107. Yıl Kupası Yat Yarışı ertelenmiştir.

Cumartesi günü için yapılan hava tahminlerinin netleşmesi sonucu (istasyonların yüzde 80’nin ortak tahmini) yaygın bir kar geçişi olacağı, aynı zamanda tahmini rüzgar hamlelerinin 20 knotların üzerinde seyredeceği dolayısıyla hissedilen hava sıcaklığının çok düşeceği tespit edilmiştir. İlaveten İstanbul için filonun ilk yarışının olması (hazırlıklar-antrenman-tekne-malzeme) nedeniyle de yarışı erteleme kararı aldık.

TYF ile yapılacak normal prosedür kapsamında en kısa zamanda uygun bir tarih için yeniden ilana çıkacağız.”

Bu arada olumsuz hava koşullarının devam edeceği beklentisi üzerine yapılan ikinci bir duyuru ile 20 Mart Pazar günü planlanan IOM Kış Kupası yarışının da ertelendiği açıklandı.


Bunları da beğenebilirsin