Denizcinin anasayfası

Cemre, Danimarkalı şirkete 2 feribot inşa edecek

Cemre Tersanesi, Danimarkalı Molslinjen A/S ‘ye çevre dostu iki Ro-Ro yolcu feribotu inşa etmek için sözleşme imzaladı.

Cemre Tersanesi, tarafından Molslinjen A/S için  inşa edilecek çevre dostu feribotlar Bøjden-Fynshav ve Ballen-Kalundborg rotalarında hizmet verecek.

Cemre Tersanesi’nin Danimarkalı feribot işletmecisi Molslinjen için inşa edeceği Als ve Samsø (NB1098 ve NB1099) feribotların çift uçlu olup OSK-ShipTech A/S tarafından tasarlandı.

Sıfır emisyon hedefiyle yüzde 100 batarya gücüne bağlı olarak çalışması için tasarlanan feribotlar 116,8 metre uzunluğunda ve 18,2 metre genişliğine sahip olup, BV klaslama kurallarına ve Danimarka Ulusal Bayrağı yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilecek.

Sıfır emisyonlu Ro-Ro yolcu feribotları, yalnızca yüksek teknoloji ile değil, aynı zamanda tamamı İskandinav konaklama standartlarına uygun olarak, uçakta yüksek yolcu konforu için tasarlandı.

Elektrik sistemi, herhangi bir arıza durumunda yedeklilik sağlayacak şekilde tasarlanan feribotlar, elektrikli daimi mıknatıslı motorlarla tahrik edilen 4 yönlendirilebilir itici ile donatılacak ve hidrojenleşmiş bitkisel yakıtla çalışan her biri 493 ekW’lik dört (4) yedek jeneratör bulunacak. Cemre tersanesinin inşa edeceği feribotlarda ayrıca olağan işlemler sırasında, sıfır emisyon konseptine uygun olarak sadece akü sistemi gerekli gücü sağlayacak.

Molslinjens CEO’su Carsten Jensen, Cemre Tersanesi ile imzaladıkları sözleşmeden çok memnun olduklarını belirtti. Jensen, ‘’Cemre Tersanesi yüksek kalite seviyesi ve elektrikli çift uçlu feribot inşa etme konusundaki kapsamlı deneyimi nedeniyle seçildi. Bu anlaşma ile Danimarka iç hat feribot seferlerinin yeşile dönüştürülmesi için çok büyük bir adım. Bu tasarım, Molslinjen A/S ve OSK-ShipTech A/S arasındaki uzun ve güçlü bir ortaklığın sonucu.’’ açıklamasını yaptı.

Cemre Tersanesi İş Geliştirme Sorumlusu Yasemin Bilgehan Polat da imza töreninde yaptığı açıklamada ‘’Bu sözleşmelerin Molslinjen A/S ve OSK-ShipTech A/S ile uzun ve başarılı ortaklık için sağlam bir adım olacağına inanıyoruz. Bu gemilerin zorlu ancak kritik derecede gerekli teknolojik gelişimi, Cemre’nin dinamizmine ve yeşil gündemine mükemmel bir şekilde uyuyor’’ diye konuştu. Polat, Molslinjen A/S ve OSK-ShipTech A/S ile işbirliği içinde inşa edilecek bu feribotların yolcu pazarındaki en yenilikçi, çevre dostu ve öncü gemilerden biri olacağını da açıkladı.


Bunları da beğenebilirsin