Denizcinin anasayfası

CMA CGM’den LNG’li Pasifik planı

CMA CGM, bu yıl Ekim ayında teslim almaya başlayacağı 6 yeni LNG’li konteyner gemilerini Pasifik Okyanusu’nda çalıştıracağını açıkladı.

İMO’nun getirdiği karbon kuralları çerçevesinde harekete geçen dünya devi firmalar, fosil yakıta alternatif çözümleri devreye sokmaya başladı. Konteyner taşımacısı CMA CGM Grup LNG ile çalışan 15 bin TEU’luk altı gemi siparişi verdi. Gemilerden ilki bu yıl ekim ayında teslim edilecek. 2022 yılı sonuna kadar tüm gemiler suya indirilmiş olacak.

Çin’den Los Angeles’e

Delmar Safety

Halen 12 LNG ile çalışan konteyner gemisi bulunan CMA CGM, yeni inşa edilecek 6 gemiyi Çin’den kalkan ve ABD’nin Los Angeles Limanı’na ulaşan Pearl River Express (PRX) hattında konuşlandıracağını açıkladı.

2022 hedefi 32 LNG’li gemi

CMA CGM 2017 yılı başında, 23 bin TEU’luk 9 gemi sipariş etmişti. Bu gemiler geçtiğimiz yıl Asya-Kuzey Avrupa hattında çalışmaya başladı. CMA CGM’nin 2022’deki LNG’li gemi sayısı hedefinin 32 olduğu belirtildi.

LNG şimdilik en iyi seçenek

CMA CGM Group Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Rodolphe Saadé, LNG’nin belki de geleceğin teknolojisi olmadığını belirterek, “Belki LNG’den çok daha iyi teknolojiler olacaktır. Bugün önemli olan LNG’yi eleştirmek değil, harekete geçmektir. Daha çevre dostu olabilecek metanol ve hidrojen de var. Ancak bu yakıt kaynakları kendilerini ispat edene kadar, emisyonu azaltmak için LNG filosu inşa etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

 


Bunları da beğenebilirsin