Denizcinin anasayfası

Damen, FCS 7011’i suya indirdi

Antalya Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Damen Tersanesi, sürekli olarak düşük petrol fiyatlarıyla karşı karşıya kalan offshore endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için sağlam güvenlik özelliklerine sahip uygun maliyetli bir mürettebat taşımacılığı alternatifi olarak FCS 7011’i geliştirdi.

Damen Tersaneler Grubu’nun devrim niteliğindeki Hızlı Mürettebat Tedarikçisi (FCS) 7011, 21 Ocak’ta Antalya, Damen Tersaneleri’nde suya indirildi. Sürekli olarak düşük petrol fiyatlarıyla karşı karşıya kalan bir offshore endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için Damen, sağlam güvenlik özelliklerine sahip uygun maliyetli bir mürettebat taşımacılığı alternatifi olarak FCS 7011’i geliştirdi.

FCS 7011’in yapımı, koronavirüs salgını boyunca devam etti ve Damen, projeye dahil olan herkesin güvenliğini ve refahını sağlamak için sağlam önlemler aldı.

Delmar Safety

Damen FCS 7011 adındaki geminin fazlasıyla dayanıklı, güvenlik teçhizatıyla donatılmış, aynı zamanda uygun maliyetli mürettebat taşınmasına alternatif olarak geliştirildi. 122 yolcu kapasiteli mürettebat gemisi, hızı 40 knota kadar çıkabiliyor. Bu boyuttaki tekne için çok hızlı.

Damen FCS 7011’in tasarımı seyir esnasında ve gemiye biniş ile iniş sırasında yolcularına konfor sağlıyor. Gemi içinde yolcuların konforu ve olası deniz tutma durumunu azaltmaya ve denize adapte olmalarına yardım edecek, deniz gören, ayarlanabilir lüks koltuklar bulunuyor. Ayrıca seyir sırasında yolcu konforunu devamlı sağlayabilmek amacıyla çok sayıda hareket telafi edici teknoloji kullanılmış.

Deniz testleri başladı

FCS 7011, yeteneklerini test etmek ve kanıtlamak için Antalya sularında seyir tecrübelerine başladığı ve testlerin ardından Hollanda’ya gidecek, gerekli donanımı kurulacak, fizibilite ve konsept denemeleri yapılacak.

Dijital geliştirmeyle verimliliği desteklemek

Damen’in en dijitalleştirilmiş gemi yapımcısı olma hedefi doğrultusunda, FCS 7011, bağlantılı bir gemi platformu olan Damen Triton’a da sahip olacak. Geminin etrafına yerleştirilmiş sensörlerle platform, operatörlere fayda sağlayacak bilgileri toplayacak, uzaktan izleme, önleyici bakım ve verimli seyir imkanı sunarak daha düşük yakıt tüketimi ve emisyonla sonuçlanacak.


Bunları da beğenebilirsin