Denizcinin anasayfası

Damen ile Sea Machines’den stratejik ortaklık

Damen Tersanesi, Damen gemilerinde otonomi seviyelerini artırmak için Sea Machines Robotics ile bir ittifak anlaşması imzaladı.

Damen Tersanesi, Damen gemilerinde çarpışmadan kaçınma işlevinin uygulanmasını daha ayrıntılı incelemek için ABD merkezli Sea Machines Robotics ile bir ittifak anlaşması imzaladı.

Stratejik ittifak, Damen yapımı gemilerde otonomi seviyelerini artırmak için seyir teknolojisinin benimsenmesini hızlandıracak.
Damen Tersaneleri Gorinchem araştırma müdürü Toine Cleophas şunları söyledi: “Bu ittifak, Damen ürün ve hizmetlerinin dijitalleşmesinin, sürdürülebilirliğinin ve operasyonel mükemmelliğinin sürekli gelişimi üzerine inşa edilen Damen’in stratejisinin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. İşbirliği, Damen’in Ar-Ge programı Akıllı Gemi’nin bir parçasını oluşturuyor ve daha dijitalleştirilmiş bir Damen portföyünü destekleyerek müşteri değerini artıracak. ”

İttifakın bir parçası olarak Damen, her tür Damen gemisindeki entegrasyon karmaşıklığını ve sistem performansını tahmin etmek için başlangıçta Sea Machines SM300 otonom komuta ve uzaktan dümen kontrol teknolojisini test edecek.

Anlaşmanın önemine vurgu yapan Cleophas sözlerini şöyle sürdürdü: “Damen’de, otonom gemileri okyanusları sessizce süren insansız ‘hayalet’ gemiler olarak görmüyoruz. Bir dizi görevin otomatikleştirildiği gemileri öngörüyoruz ve mürettebatın, gemi limana vardığında gerçekleşen çeşitli faaliyetler gibi hala insan unsurunu gerektiren görevlere daha odaklanmış bir yaklaşıma sahip olmasını sağlıyoruz. Bazı durumlarda, tamamen otonom bir gemiye ihtiyaç duyulabilir, diğer durumlarda ise, gemideki mürettebatı desteklemek için faaliyetlerin yalnızca bazı kısımları otomatikleştirilerek güvenlik ve verimlilik artırılır. ”

Sea Machines CEO’su Michael G Johnson ise Damen-Sea Machines ittifakının, sektöre, otonom deniz teknolojisinin hızla benimsenmeye başladığına ve ticari operatörler arasında talep görmeye başladığına dair önemli bir işaret olduğunu belirtti ve ”Yeni inşa edilen gemilerin hepsinin olmasa da çoğunun standart olarak otonom teknolojiye sahip olacağı bir gelecek görüyoruz. Bu ortaklık, Sea Machines’in gelişmiş deniz teknolojisinin ‘vazgeçilmez’ sağlayıcısı olma konumunu hızlandıracak ve Damen’i gelecek yıllarda yenilikçi bir endüstri lideri olarak güvence altına alacak ” açıklamasını yaptı.

Sea Machine çarpışma önleme sistemi, gemi rotasını seyrederken ve COLREG’e göre kazalardan kaçarken navigatörün çoklu görev yapmasını ve hatta dinlenmesini sağlar.

Sistem ayrıca engelleri tanımak ve gemiyi güvenli bir şekilde varış noktasına manevra yapmak için birden fazla sensör ve yapay zeka (AI) kullanıyor.


Bunları da beğenebilirsin