Denizcinin anasayfası

Deniz anıları şiir kitabı oldu

Usta gemici Başar Özdemir, denizde geçen uzun yıllarını şiir kitabı haline getirdi.

2020 yılının soğuk bir kış günü arkadaşı Baturhan Çetin’in yönlendirmesi sonucu Kale Haber Gazetesi’ne gittiğini belirten Özdemir, Kale Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ercihan Çakmak’ın da yüreklendirmesiyle kitabı yayınlamaya karar verdiğini söyledi.

Şiirlerini mesai arkadaşlarına ithaf eden Başar Özdemir, şiir kitabı Aganta’yı şöyle anlattı :

Delmar Safety

Bugüne kadar sırasıyla Gamma, T&O, Wakes.co, Trio, Dentaş, Tunçmete, Altıntaş ve Şahin denizcilik firmalarında çalışma şansım oldu. İlk gemim olan MV Great’e Hereke Nuh Çimento’da katılış yaptım. Varış limanı Porto Marghera idi. O gemide sadece 18 gün durabildim çünkü annemi ve babamı özlüyordum. Gemiden ayrılırken şirketimizin DPA’sı Kemal Başlantı’nın bana olan nasihatleri unutulmazdı.
Aganta kitabımdaki Mahçubiyet adlı şiirimi Mehmet Fırtın kaptanıma ithaf etmiştim. Kendisini yıllardır bir telefon kadar bana yakın. Sadece bir kaptan değil benim için. Bir ağabey, bir dert ortağı.

Korsan tehditi altında şiirler

MV Tamrey gemisiyle Aden Körfezi’ne gittim. Aden Körfezi şiirim bir korsan seyrinin dizeleriydi. Uykusuz ve yorgun bedenlerle. O gemide Jack London’un Martin Eden adlı romanını okuyordum. Şimdi bazı büyüklerimden, seni okuyunca Martin Eden’i görüyoruz diyorlar. Ne kadar mutlu olsam azdır.

Çıkış noktası gemide yaşanan tecrübeler

İlke Mete gemisinde Ukrayna, İspanya Tarragona, Sevilla, Huelva, Sicilya, Yunanistan, İsrail derken Dedeağaç şehrine gittim. Burada 6 gün kaldıktan sonra Ekim ayının sonunda İtalya’nın Torre Annunziata limanına yanaştık. Adını ilk kez duydum ama Vezüv Yanardağı’nın yanıbaşındaymışım. Kitabım Aganta’nın belkide çıkış noktası bu gemide yaşadığım tecrübelerdir diyebilirim Gemi kaptanım Mustafa Doğan Aydın’a ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir stajer gibi değil de, sanki yıllardır bir sorumluluk almak isteyen birisi gibiydim o gemide. Stajımın sonuna geldiğim günlerde Lyon körfezinde Alper’in yaptığı keki unutamadım. Dile kolay 7 yılda biten bir stajdan bahsediyorum. Gözyaşlarım var, başarısızlık var ama bitirmiştim stajı. Bu gemi Venedik’e gider demiştim Venedik’e kadar gitmiştik. Bavuluma palto almamıştım. Gönderilirim dedim mevsimler geçmeden. Nereden bileyim. Üzerimde emanet bir palto ile Venedik’i gezdim. Palto şiirimi de İlke Mete gemisinde güverte lostromosu olan Hasan Doru’ya ithaf ettim. Soğuk bir Kasım günüydü unutmadım. Üşümedim dostum sağolasın. O gemide tam 140 gün çalıştım. Son çalıştığım gemi olan M. Şahin’de güverte reisim olan – unutulmaz dostum – Mehmet Can Gündüz, İsmail Aşçıbaşım, Süleyman Güneş ağabeyim, Şerif Ali Akbaltaoğlu ağabeyim, Muhittin Zehra, Uğur Eroğlu kardeşlerim, Faruk Evyapan kardeşim, Recai Şefik Kartoğlu çarkçıbaşım, Ahmet Özcan çarkçım, Halit Dayım. Sizleri de unutmadım. Tüm Denizcilere Allah Selamet Versin. Denizleriniz Sakin Pruvanız Neta Olsun. Mavi suların güzel insanlarına hatıram olsun.

SON

İskeleden inen yorgun ayaklar
Düşmemek için ağır ağır inme telaşı
Tüm gemi rıhtımda tüm şehir rıhtımda
Limanda bir veda
Gidiyorum
Bu kadar yeter dedi içimden bir ses
Gemi bir yük daha alacak
Hayatın bir yükünü daha omuzlarında taşıyacak
“Uzaktan bir ses ağlama ağabeyim” diyor
Bu sesi tanıyorum ayni gemideydik
Günlerce, aylarca
Mevsim kış ayağımda spor bir ayakkabı
Sağanak yağmur eşliğinde
Sağanak vedalar
Yanıma kışlık bir şey almamıştım
Gönderilirim dedim
Süvari Bey hakkınızı helal eder misiniz?
Bir gemide bu kadar mevsim değişmemişti
Bu kadar mevsimi bir arada görmemiştim…

GÖZLERİN HÜZÜN MAVİSİ
Gözlerin uzaklarda bir liman
Bir günbatımı Barcelona’da
Şehir sessiz, liman bensiz
Gözlerin hüzün mavisi
Bir şiir yazdım
Seni seviyorum demeye utandım,
Havada bir utanç iklimi
Ne konuşsam ayıp
Kelimeler kayıp
Kalp çarpıntısıyla uyanıyorum kaç gündür
Ellerim nedensiz yere terliyor
Yıllar sonra bir kalbim olduğunu hatırladım
Kalbimi hissettim
Çarpıyordu
Utandım
Söyleyemedim
Zaten nasıl söyleyebilirsin?
Yine mi aşık oluyorum
Korkuyorum
Bir sonbahar yalnızlığı giydim üzerime
Son kez
Bu sefer yalnızlığa veda edeceğim
Elimde bir demet çiçek ile karşındayım
En güzel şiirimi sana sakladım
Son limanım
Sen olur musun?
Hayalimdeki kadın
Bütün gemileri yaktım


Bunları da beğenebilirsin