Denizcinin anasayfası

Deniz salyası için Bakanlık harekete geçti!

Bakan Kurum, Marmara Denizi’nde oluşan deniz salyaları , 4 Haziran’da çalıştay düzenleyeceklerini belirtti.

Deniz salyası (müsilaj) Marmara Denizi’ni esir aldı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ilk açıklama geldi. 300 kişilik ekiple 91 noktada denetim yaptıklarını belirten Bakan Murat Kurum, 4 Haziran’da ‘Marmara Denizinde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri’ çalıştayı düzenleyeceklerini belirtti.

Marmara Denizi’nde deniz salyalarının oluşturduğu görüntü, korkutan boyutlara ulaştı. Günlerden bu yana aynı şekilde duran müsilaj ya da diğer adıyla deniz salyasının giderek katılaşmaya başladığı ve daha da kötü bir hal aldığı görülmüştü. Uzmanlar da yaptıkları açıklamada, deniz yüzeyindeki üzen durumun yanı sıra asıl korktukları noktanın denizin altındaki müsilaj boyutu olduğunu söyledi.

“Marmara Denizi’ni Koruma Eylem Planı”

Marmara Denizi’nde bu gelişmeler yaşanırken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan konuya ilişkin bilgilendirme geldi. Kurum, Marmara Denizi’nde görülen deniz salyası sorununa çözüm bulmak amacıyla, tüm tarafların katılımıyla 4 Haziran’da “Marmara Denizi’nde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” yapacaklarını, 6 Haziran’da da “Marmara Denizi’ni Koruma Eylem Planı”nı kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deniz salyasının (müsilaj) Türkiye’nin denizlerini tehdit eden önemli sorunlardan birisi olduğunu belirterek, Marmara Denizi’nde görülen çevresel soruna “ortak akılla” çözüm üreteceklerini ifade etti.

Nedenlerini açıkladı

Küresel ısınma sonucu deniz suyu sıcaklığındaki yükselme, denizdeki durağanlık ve kirliliğin müsilaja yol açan nedenler olarak öne çıktığını kaydeden Kurum, 300 kişilik ekiple Marmara Denizi’nde 91 noktayı, karada da tüm arıtma tesislerini ve kirlilik kaynaklarını denetlediklerini bildirdi.

Üniversiteler ve yerel yönetimler çalışıyor

Çalışmaları yerel yönetimlerle ve üniversitelerle birlikte yürüttüklerini belirten Kurum, bu konuda belediyelere büyük işler düştüğünü vurguladı. Bakan Kurum, “Çözüme herkesi dahil ederek tüm tarafların katılımıyla 4 Haziran’da ‘Marmara Denizi’nde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri’ çalıştayımızı yapacağız. 6 Haziran’da da ‘Marmara Denizi’ni Koruma Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.


Bunları da beğenebilirsin