Denizcinin anasayfası

Deniz Ticaret Odası bütün borçlarını ödedi

DTO Başkanı Tamer Kıran 25 Ağustos 2020 günü yaptığımız son ödeme ile birlikte odamızın hiçbir banka ya da finans kurumuna kredi borcu kalmamıştır.” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı ile 7. Dönem Müşterek Meslek Komiteleri toplantısı, video konferans yöntemiyle yapıldı. İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlığında yapılan toplantıda, 2020 yılı bilançosu ve kesin hesabı onaylandı. Toplantıda, Kocaeli şubesi hizmet binası ve yanındaki arazinin satın alınması konusu oylamaya sunularak kabul edildi.

Toplantıda konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Oda’nın 2020 yılı mali performansı hakkında bilgi verdi.

Göreve geldikleri gün, DTO’nun 10 milyon 288 bin 446 TL ve 6 milyon 823 bin 333 dolar kredi borcu olduğunu belirten Tamer Kıran, “Bugün memnuniyetle ifade etmek isterim ki, 25 Ağustos 2020 günü yaptığımız son ödeme ile birlikte odamızın hiçbir banka ya da finans kurumuna kredi borcu kalmamıştır.” diye konuştu.

Delmar Safety

Diğer taraftan, göreve geldiklerinde Deniz Ticaret Odası’nın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine olan aidat borcunun 12 milyon 967 bin 054 TL olduğunu belirten Tamer Kıran, “Bunun üzerine 2019 ve 2020 yılı aidatları tahakkuk etti. 3 yıllık süre zarfında, 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması Kanunu ile silinen 1 milyon 104 bin 183 TL gecikme zammı borcu hariç ödediğimiz toplam TOBB aidatı 32 milyon 271 bin 353 TL oldu ve 31 Aralık 2020 itibarıyla TOBB’a herhangi bir aidat borcumuz kalmadı.” ifadelerini kullandı.

Oda olarak her şubeye DTO’ya yakışır bir hizmet binasına sahip olması için gayret gösterdiklerini, 2019 yılında Bodrum Şubesinin yeni hizmet binasına kavuşturulduğunu, 2020 yılında ise Aliağa şube hizmet binasını satın alındığını, yine İzmir şube binasının inşaatı çalışmalarının da planlandığı şekilde devam ettiğini kaydeden Tamer Kıran, “Bugün, sizlere sunduğumuz Kocaeli Şube Binamızın satın alımı için onay verdiniz, böylece Kocaeli binamızı da 2021 yılı içerisinde odamıza kazandırmış oluyoruz.” dedi.

2020 yılı faaliyet sonuçlarını içeren bilançoyu onayladıkları için Meclis üyelerine teşekkür eden Tamer Kıran, 2021 yılında da aynı mali disiplin içerisinde çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Tamer Kıran, Mart ayının önemli günleri barındırdığını belirterek, 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü’nün kutladı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle andı.

10 Mart’ta Miraç, 27 Mart’ta ise Berat Kandillerinin idrak edileceğini belirten Tamer Kıran, mübarek gecelerin, salgın musibetiyle mücadele ettiğimiz şu günlerde hastalara şifa, tüm dünya insanlarına sağlık ve huzur getirmesini diledi.

7. Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı

Meclis toplantısının hemen ardından yine video konferans yöntemiyle 2021 yılının ilk Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı’na geçildi. Toplantıya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Halil Yıldız, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar katıldı.

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, Meslek Komitelerinin, sektörlerdeki üyelerle oda yönetim kurulu arasında bilgi akışını sağlayarak, köprü vazifesi gördüklerini söyledi.

Covid-19 salgını nedeniyle son 1 yıldır olağanüstü süreçlerden geçildiğini kaydeden Tamer Kıran, “Meslek Komitelerimizden gelen sorun ve çözüm önerilerini bizzat Deniz Ticaret Odası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanalıyla ilgili bakanlıklara ilettik, bunların takipçisi olduk. Pandemi sürecinin başından bu yana bu anlayışla birçok talebimizin çözümü yolunda sonuç elde ettik. Çözülemeyen konular üzerinde mesaimiz devam ediyor.” dedi.

Tüm bunları yaparken özellikle en yakın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile işbirliği içerisinde çalışmaları sürdürdüklerini belirten Tamer Kıran, “Her zaman olduğu gibi bundan sonraki süreçte de sektör-idare işbirliğine en üst seviyede devam ederek, Meslek Komitelerimizden gelen talep ve sorunlara çözüm arayacağız.” diye konuştu.

Bir sonraki Müşterek Meslek Komiteleri toplantısının sağlıklı günlerde yüz yüze yapılması temennisinde bulunan Tamer Kıran, Meslek Komitelerine çalışmalarında başarılar diledi.

Toplantıda daha sonra, Müşterek Meslek Komite başkanları ve üyeleri söz alarak sektörel sorunlarını dile getirdi, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan ile Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Halil Yıldız üyelere yanıt verdi.


Bunları da beğenebilirsin