Denizcinin anasayfası

Deniz trafik operatör adaylarının eğitimi başladı

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nde deniz trafik operatörü olarak görev alacak adayların teorik ve simülatör uygulamalı eğitimleri başladı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) Türk Boğazları bölgesinde görev alacak deniz trafik operatörlerinin 3 hafta sürecek eğitimleri Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nde (UDEM) başladı.

Teorik ve simülatör uygulamalı eğitimin uluslararası standartlara uygun olarak Solas Bölüm 5, Kural 12 çerçevesinde ve VTS eğitiminde yer alan uluslararası mevzuat ve tavsiyelere uygun olarak (IALA V -103) yapıldığı belirtildi.

Operatör adaylarının daha sonra İstanbul ve Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri (GTH) merkezlerinde 8 hafta görev başı teorik ve uygulama eğitimleri ve sınavları ile eğitimlerin devam edeceği bildirilirken, toplam eğitimin 3 ay süreceği ifade edildi.

Delmar Safety

Eğitim ve sınavların ardından başarılı olan adaylar operatör olarak görev başı yapacak.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün uzman GTH eğitim kadrosu tarafından yürütülen eğitim sürecinde Deniz Trafik Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Uğur Karabay da aktif olarak görev alıyor.

Denizcilik Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert İTÜ Türk Boğazları Denizcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İTÜBOA) ilk çalıştayındaki konuşmasında “Türk Boğazlarını en az Ruslar kadar iyi bilmezsek ülke menfaatlerimizi savunamayız” sözü üzerine KEGM çalışmalarını yoğunlaştırmıştı.


Bunları da beğenebilirsin