Denizcinin anasayfası

Denizaltıcılardan Yakamoz S-245’e tepki

Türk denizcilerini kızdıran Netflix'in Yakamoz S-245 dizisine bir tepki de Denizaltıcılar  Birliği Derneği’nden geldi.

Türk denizcilerini kızdıran Netflix’in Yakamoz S-245 dizisine emekli denizaltı filosu mensuplarının kurduğu Denizaltıcılar  Birliği Derneği’nden tepki geldi.

Denizaltıcılar  Birliği Derneği yaptığı açıklamada  “Denizaltıcılık mesleği, disiplini, örf ve adetleri ile bağdaşmayan personel tutum ve davranışlarını yansıtan görüntüler ve uygulamalar üzüntü yaratmıştır” denildi.

Denizaltı filosunun emekli mensupları tarafından kurulan Denizaltıcılar  Birliği Derneği’nin  internet sayfasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İnternet ortamında yayımlanan “Yakamoz S-245” dizi film senaryosunun aksiyon ve bilim kurgu temelli olduğu kabul edilmekle birlikte filmde; denizaltıcılık mesleği, disiplini, örf ve adetleri ile bağdaşmayan personel tutum ve davranışlarını yansıtan görüntüler ve uygulamalar üzüntü yaratmıştır. Anılan görüntülerin kamuoyunda denizaltıcılığımız konusunda olumsuz algı yaratabileceği endişesi taşınmaktadır. Denizaltıcılığın tanıtılması ve sevdirilmesi, Türk denizaltıcılığının gelenek ve göreneklerini yaşatmayı amaçlayan Denizaltıcılar Birliği kurumsal yapısı kapsamında, anılan yapımla herhangi bir ilişkimiz bulunmamaktadır. Saygıyla duyurulur.”

Netflix’te 20 Nisan’da yayına giren “Yakamoz S-245” dizisinde Türk askerileri için çizilen imaj tepki çekti.

“Into the Night” isimli bir başka bilim kurgu dizisiyle aynı evrende geçen olan dizi, Tolga Karaçelik ve Umut Aral yönetmenliğinde, Jacek Dukaj’ın bilim kurgu romanı The Old Axolotl’dan esinlenerek çekildi.


Bunları da beğenebilirsin