Denizcinin anasayfası

Denizci öğrencilerden “Mavi Vatan” talebi

DARGEB Mavi Vatan'ın müfredata alınması için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurdu.

Denizci öğrenciler Mavi Vatan’ın müfredata alınması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurdu.

Deniz Araştırma ve Geliştirme Gönüllüleri Kültür, Sanat Öğrenci Topluluğu (DARGEB) üyeleri Mavi Vatan tanımının müfredata alınaraka gelecek kuşaklara öğretilmesi için bir kılavuz hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurdu.

DARGEB’den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı :

Delmar Safety

Denizlerimiz eksik kalıyor

“Söz konusu dilekçe DARGEB tarafından ülkemizde özellikle son birkaç yılda yaşanan gelişmelerle birlikte gündemde sıkça kendine yer bulan ve zamanla uygulanması elzem bir devlet politikası haline gelen ‘Mavi Vatan’ kavramının ülkemizdeki ilk ve ortaöğretim kurumlarının müfredatına girmesi için hazırlanmıştır. Bu kılavuz hazırlanırken ülkemizin enerji, tarih, jeopolitik ve kültür başta olmak üzere söz konusu kavramın birçok yönden alt dalları hakkında araştırma yapılmış ve ilerde Mavi Vatan’a hizmet edecek denizci öğrencilerin yanı sıra henüz yükseköğrenime geçmemiş öğrencilerin de görüşleri alınıp konu hakkındaki tanınmışlık seviyesi hakkında anket yapılmış ve kılavuzun amacının bir zorunluluk haline geldiği anlaşılmıştır. Özellikle son yıllarda ülkemizin enerjide millileşme, deniz turizminin ülke ekonomisindeki yeri ve çevresindeki tehditlere karşı denizlerimizin öneminin son derece anlaşıldığı bir ortamda eğitim kurumlarında uygulanan müfredatta denizcilik konu başlığının yeterince yer almaması yapılan ankette de tescillenmiştir.

Toprak gemi Türkiye

Dileriz ki kılavuzumuzun amacı gerçekleşir ve adeta bir toprak gemi olan ülkemizin eğitim kurumlarındaki öğrencilere denizcilik sevgisi gerektiği şekilde aşılanarak Ulu Önder Atatürk’ün henüz Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk’ün büyük milli ülküsü olarak ilan ettiği denizciliğin vücut bulmuş hali olan Mavi Vatan kavramı gelecek nesillere aktarılır.

Biz DARGEB Denizci Öğrenciler Birliği olarak “Mavi Vatan” kavramının müfredata girmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyor ve üstümüze düşeni yapacağımızı ilan ediyoruz. Nitekim bu konudaki ilk çalışmamız olan “MAVİ VATAN KAVRAMININ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜFREDATINA GİRMESİ ÖNERGESİ” çalışmamızı bakanlığa teslim ederek takibine başladık.

“Mavi Vatan” kavramının müfredata girmesi konusunu ilk defa gündeme taşıyan E. Tümamiral Mustafa Özbey’e, bu kavramı ilk kez ortaya atan E. Tümamiral Cem Gürdenize’e ve bu konuyu geliştirip fayda sağlayan herkese saygılarımızı sunarız.

Kılavuza ulaşmak için https://dargeb.com/mavi-vatan-mudredata-girsin-kilavuzu-ve-onergesi/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.


Bunları da beğenebilirsin