Denizcinin anasayfası

Denizci STK’lardan global denizcilik örgütlerine çağrı

TÜRDEF ve TÜRKKAPDER denizcilerin yaşam standartlarının artırılması ve emniyetli alanlarına kavuşturulması için  dünya denizcilik örgütlerine başvurdu.

Son günlerde denizcilik sektöründe ölüm olaylarının artmasıyla birlikte sektördeki bazı STK’lar harekete geçti.

Türkiye Denizcilik Federasyonu bu kapsamda başta IMO olmak üzere IFSMA, ICS, ITF ve TÜRDEF’in de taraf olduğu Neptune Declaration kapsamında Global Maritime Forum gibi kurum ve kuruluşlara denizcilerin yaşam standartlarının artırılması ve emniyetli çalışma alanlarına kavuşturulması için başvuru yaptı. Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

‘’Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu olarak başta IMO olmak üzere IFSMA, ICS, ITF ve imzaladığımız Neptune Declaration kapsamında Global Maritime Forum gibi kurum ve organizasyonlara aşağıdaki yazı ile başvuru yapılmış olup denizcilerin yaşam standartlarının artırılması ve emniyetli çalışma alanlarına kavuşturulması için talepte bulunulmuştur. Ayrıca draft okumaları sırasında yaşanılan üzücü olayların önüne geçmek adına tarafımızca drone teknolojisinin gemilerde standart hale getirilmesinin de talep edildiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.’’

TÜRKKAPDER harekete geçti

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKKAPDER)  1. Zabit Selçuk Elibol’un çalıştığı Matilda Oldendorff adlı geminin Çin’in Tianjin Limanı’nda iken liman yetkililerinin kovid bahanesiyle izin vermemesi nedeniyle draftı ölçmek için çarmıhı kullanmak isterken düşüp hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçti.

Uluslararası Gemi Kaptanları Federasyonu (IFSMA) üyesi olan TÜRKKAPDER IFSMA yetkililerine olaydan duydukları rahatsızlığı belirterek konuyu tüm  uluslararası platformlara taşımaya kararlı olduklarının altını çizdi.

TÜRKKAPDER’den yapılan açıklama:

‘’Değerli meslektaşımızın gemide çarmıhtan düşerek vefat etmesi ile ilgili Çin’li liman yetkililerinin tutumlarından duyduğumuz rahatsızlığı ve son 2 yıldır gemi insanlarının gemilerde, limanlarda yaşadıkları sıkıntıları üyesi olduğumuz Uluslararası Gemi Kaptanları Federasyonu (IFSMA) Genel Sekreteri Sayın Paul OWEN’a yazılı olarak da bildirdik. Türkiye Denizcilik Federasyonu ile beraber bu konuyu gerekli tüm uluslararası platformlara taşımaya devam edeceğiz. Giden canlarımızı geri getiremeyiz ama tekrar edilmesini önlemek için tüm çabamızı Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği olarak göstereceğiz.’’


Bunları da beğenebilirsin