Denizcinin anasayfası

Denizciler Camel Beach’in yıkılmasına karşı

Bodrum’da 50 yıl önce yapılan ve günübirlik tur yapan teknelerin kullandığı iskelenin yıkım kararına denizciler tepki gösterdi.

Bodrum’da günübirlik tur yapan teknelerin 90’lı yıllardan beri kullandığı Camel Beach iskelesi ile ilgili alınan yıkım kararı, denizcilerin tepkisine neden oldu. İskele önünde toplanan denizciler, iskelenin yıkılmamasını istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan ve ülke genelinde tüm kıyı bandında uygulanması zorunlu olan iskele genelgesine göre, denize girmenin mümkün olduğu kumluk ve çakıllık kıyı alanlarında bulunan tüm iskelelerin kaldırılması kararı alınmıştı.

Bu kapsamda yıkım kararı alınan Yahşi Camel Beach sahilindeki 50 yıllık iskelenin yıkılmamasını isteyen denizciler bir basın açıklaması yaptı. Tekne turu kooperatiflerinin temsilcilerinin de katıldığı basın açıklamasında “Özel İskeleler Yıkılsın, Kamuya Ait İskeleler Kalsın” yazılı döviz açıldı. Açıklamayı yapan Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Camel Beach’in Bodrum turizminin başladığı yerlerden biri olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

Delmar Safety

“Bodrum’un hikayelerinin olduğu bir yer. Geleneğimiz, göreneğimiz, örf adetin olduğu bir yer. Turizmin geliştiği bir yer. Bodrum markası ile birlikte aynı kalitede, aynı eşdeğere gelen Camel Beach markamızın olduğu bir yerdeyiz. Burası vatandaşların 50 yıldır kullandığı ve ticari teknelerimizin kullandığı, yanaştığı kamu yararına herhangi bir ücret alınmadığı bir rantın olmadığı iskele. Burası aynı zamanda Bodrum’un tanıtımlarında önemli rol oynayan bir yer. Ticari teknelerimizin, yaklaşık 7 adet kooperatifimizin faydalandığı, günlük 120 adet teknenin yanaştığı bir iskele. Burada çok uzun zamandır esnaflık yapan, işletmecilik yapan arkadaşlarımız geçimini sağlamakta. Zaten 2 yıldır pandemi bizim sektörümüzü, deniz ticaretini de etkiledi. Bu iskelenin gerek Bodrum için gerek sahildeki işletmelerimiz için ve en önemlisi deniz ticareti için çok önemli bir uğrak noktası olarak değerlendiriyoruz. Zaten günübirlik teknelerimizle her geçen yıl misafirlerimizi götürdüğümüz koy sayısı, misafirlerimizin denizde vakit geçirmeleri için uğrak noktalarımız azalmakta. Eğer Camel Beach’i de kaybedersek hem ekonomik anlamda gerek acentelerimiz için artık Camel Beach turu satamayacaklar. Günübirlik faaliyet gösteren ticari teknelerimiz artık iş yapamaz hale gelecekler. Dolayısıyla Bodrum’un bir markasını, iskele ile özdeşleşmiş olan bu sahili kaybetmek istemiyoruz. Buradan devletimize, ilgili bakanlığımıza, belediye başkanımıza ve tüm STK başkanlarımıza bu konuyla ilgili desteklerini bekliyoruz. Bu iskelenin yıkılmaması gerektiğini savunuyoruz, inanıyoruz. Burası bir rant iskelesi değil, bir sitenin, otelin, bir restoranın değil. Kişiye ait bir iskele değil. Ücretsiz kamu yararına olan bir iskele.” dedi.

Bodrum Yarımadası’nda yüzlerce kaçak iskele olduğunu dile getiren Dinç, “Yüzlerce kaçak iskele içinden neden Camel Beach iskelesinden yıkmaya başlıyoruz. Neden bu iskele tercih ediliyor. Bu iskelenin yasal olmadığını biliyoruz. Ama dediğim gibi kamu yararına 50 yıllık bir iskele. O kadar kaçak iskele varken Türkbükü’nden başlanabilir, Yalıkavak olabilir, Gümbet olabilir, Gümüşlük olabilir. Bu kadar kaçak ruhsatsız özel iskele var iken neden Bodrum’a mal olmuş, denizciliğimize mal olmuş, kıyı işletmelerine mal olmuş Bodrum’la özdeşleşmiş olan bir iskeleyi yıkıyoruz. Ben yetkililere buradan sesleniyorum, lütfen bu yıkımı durduralım ya da bu iskeleyi kamu yararına muafiyeti ile nasıl yasal hale getiririz, bununla ilgili bizler her türlü çalışmaya hazırız. Devletimizden, belediyemizden bu konuyla ilgili desteklerini istiyoruz ve gerek sahildeki işletmelerimizi gerekse tekne sahiplerimizi, deniz ticareti ile uğraşan esnafımızı, üyelerimizi mağdur etmemelerini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakanlığın kaçak ve ruhsatsız iskelelerin yıkılması kararını doğru bulduklarını ve uygulamayı desteklediklerini dile getiren Orhan Dinç, “Fakat bu iskele için doğru olmadığını düşünüyoruz.” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin