Denizcinin anasayfası

Denizcilerden Çanakkale Zaferi mesajları

Denizcilikle ilgili odalar, dernekler ve vakıflar Çanakkale Zaferi'nin 104'ünü Yılı'nda kutlama mesajları yayınladılar.

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (İTÜ DEFAV) :

“Başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yılı’nda sonsuz minnet, rahmet ve saygıyla anıyoruz”

İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği (İTÜ DEFAMED) :

Delmar Safety

“18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümünde, bu toprakları vatan yapmak için savaşan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm askerlerimizi ve şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz”

TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu (GEMİMO) :

“Türk Milleti’nin yazdığı kahramanlık destanı olan, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü Yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyor, bu vesile ile Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, canlarını ortaya koyarak “Çanakkale Geçilmez” dedirten kahraman şehit ve gazilerimizi minnet ile anıyoruz”

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKAPDER) :

“Çanakkale Deniz Zaferi, birinci dünya savaşı içinde özelliği olan, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk milletinin kahramanlık destanıdır.

Milletimizin zamanının en güçlü ve donanımlı ordularına karşı inanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları ile vermiş olduğu büyük bir mücadeledir.

Türk’ün yenilmezliğini, Mehmetçiğin azim ve iradesini aynı zamanda centilmenliğini tüm dünyaya göstermiş olması açısından da oldukça önemlidir.

Bu gün bizlere, Çanakkale’de, kahramanca savaşan, vatanımızı kanıyla, canıyla müdafaa eden şehitlerimizi ebediyen şükranla hatırlamak, şehitlerimizin aziz emaneti olan ülkemizi korumak, maddi ve manevi bütün değerlerimizi daha yükseğe taşımak için çalışmak ve üretmeye devam etmek yakışmaktadır. Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümünü kutluyor, başta Baş Komutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.”

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) : 

“Çanakkale Zaferi, Türk askerin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur” sözleri ile büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk bu zaferin mimarı olmuştur.

Aynı yüksek ruh ile Atatürk ilke ve inkilaplarından ayrılmaksızın, 18 Mart 2011 tarihinde kurduğumuz Türkiye Denizcilik Federasyonumuzun kuruluşunun 8’inci, 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 104’üncü senesinde Türk Denizciliğini yükseltmek için çalışmaya devam edeceğimizi yeniler, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu şayanı hayret zaferin kazanılmasında canlarını feda eden silah arkadaşlarını saygı ve şükranla anarız”

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran :

“Çanakkale Savaşı, bizlere inancın nasıl güçlü bir kale olduğunu gösteren, tarihe altın harflerle kazınmış, eşine az rastlanır bir mücadelenin zaferidir.

Atalarımızdan bize miras kalan bu güzel topraklar için anadan, yârdan, evlattan geçip ille de vatan diyerek can verenlerin kanıyla yazdığı bir destandır Çanakkale.

Bu derin duygularla Çanakkale Zaferimizin 104. yıldönümünde, başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve eşsiz vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş

18 Mart 1915’de Çanakkale Savaşı neticesinde elde edilen kutlu zafer, Türk askerinin ve beraberinde halkının dillere destan direnişin yaşanmış en büyük örneklerindendir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasını ortaya koyduğu bu savaş, milletimizin hangi şartta olursa olsun bağımsızlığından ve istiklalinden vazgeçmeyeceğinin en bariz göstergesidir. “Türkler tükendi” denildiği anda “Düşman askeri öylesine korkmuştu ki, Ertuğrul Koyu’na girmiş olan büyük nakliye gemisinden inmeyi reddettiler. Komutanlar ve subaylar kılıçlarını çekmişlerdi ve adamları merdivenlerden aşağı gönderiyorlardı. Ama hiçbiri Türk kurşunlarından kaçamıyordu.” diyen Binbaşı Mahmut Sabri’nin de beyan ettiği üzere söz konusu dönemin süper güçleri olan milletlere inanç ve kudretiyle diz çöktüren kahraman ordumuz, dünya sahnesinde var olduğunu ve gelecekte de var olacağını bir kez daha ispat etmiştir.

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklar ve ay yıldızlı bayrağımıza ilham olmuş bu gökyüzü bizlerin her daim vatanı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle “Çanakkale geçilemedi.” diyebilmemize vesile olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum”


Bunları da beğenebilirsin