Denizcinin anasayfası

Denizciliğin ekonomideki değeri 17,5 Milyar Dolar

Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert, "Bir milyon gecelik konaklama, 100 bin misafir ağırlandı" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert, “Denizciliğin ekonomideki değeri 17,5 milyar dolar. Bir milyon gecelik konaklama, 100 bin misafir ağırlandı.” dedi.

Sert, Türk P&I öncülüğünde Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Netsel Marina’da düzenlenen “Türk Denizciliği’ne Bakış” panelinde yaptığı konuşmada, deniz turizminde bin 984 kayıtlı ticari yat bulunduğunu söyledi.

“Bir eli yağda bir eli balda” olarak görünse de çok meşakkatli olan sektörün önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirten Sert, şöyle devam etti:

Delmar Safety

“Deniz turizminde turistlere 24 saat hizmet veriliyor. Koylarımızı ve ülkemizi tanıtıyorlar. Çok önemli emek veriyorlar. Denizciliğin ekonomideki değeri 17,5 milyar dolar. Bir milyon gecelik konaklama, 100 bin misafir ağırlandı. Bize özgü bir turizm modeli. Kruvaziyer turizminin butik hali de diyebiliriz. Deniz turizmi, desteklenmesi gereken bir sektör. Türkiye’de 1500 günlük tur teknesi var. Bunlar hafta içi 80 bin, hafta sonu 100 bin misafire koylarımızı, güzelliklerimizi gösteriyorlar. Turizmin yarattığı katma değerin yüzde 20’sini yaratıyorlar.”

 “490 bin amatör denizcimiz var”

Sert, denizlerin daha etkin kullanılması gerektiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk bayrağı ile gezen tekne sayısını arttırdık. 6 bin 281 Türk bayraklı tekne denizlerimizde geziyor. Bunlar bizim dünya üzerinde Türk bayrağı ile dolaşan elçilerimiz. Amatör denizci sayımızı da arttırmamız gerekiyordu. Bir yıl önce 210 bin amatör denizcimiz vardı. Şu anda 490 bin amatör denizcimiz var. 2023 yılına kadar bir milyon amatör denizci hedefimiz vardı, hedefimize 2020 yılında ulaşacağız. Amatör denizcimiz artarken, tekne sayısını da arttırmak gerekiyor.”

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Tamer Kıran da denizciliğin ülke ekonomisine katkısının önemine dikkati çekti.

Sektörün döviz kazancı açısından son derece önemli olduğuna değinen Kıran, “İlgili bakanlıklarımızın sektörümüze desteği var. Sorunlarımıza çözüm üretmekte ve sektörümüzü desteklemekteler. 10 bin üyeye sahibiz, 4 bini fiilen deniz turizmiyle ilgileniyor. Denizcilikte deniz taşımacılığı yüzde 35 ile birinci, gemi inşa ve tamir bakım sektörü yüzde 25 ile ikinci, limanlar yüzde 17 payla üçüncü sırada. Deniz turizmi bu sektörlerden sonra geliyor. Deniz olmazsa turist gelmez, denizcilik desteklenmeli.” ifadelerini kullandı.

Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Başkanı Halil Bağlı da Güney Ege’nin en büyük ve modern yat limanına sahip Marmaris’te, yat kapasitesinin 3 bin 650 olduğuna işaret ederek, “Marmaris olarak sezona hazırız. Tüm tekneler, yatlar hazırlıklarını tamamladı. Son 3 yıla baktığımızda rezervasyonlarda ciddi artış var. Talep yüksek. Mavi tur teknelerinde rezervasyonlar ciddi rakamlara ulaştı.” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin