Denizcinin anasayfası

Denizcilik bölümü öğrencileri atık malzemelerden elektrikli araç yaptı

İstanbul’da Bilişim Teknolojileri ve Denizcilik Bölümü öğrencileri atık halde buldukları malzemeleri kullanarak elektrikli araç yapmayı başardı.

14 öğrencinin hazırladığı proje büyük ses getirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde (MTAL) okuyan hazırlık, 9 ve 10. sınıflarda okuyan öğrenciler atık malzemelerden yapımına başladıkları elektrikli otomobili hareket ettirmeyi başardı.

Öğretmenlerinin gözetiminde yaklaşık 3 aydır çalışmalarını sürdüren öğrenciler, atık maddelerden yapımını tamamladıkları elektrikli otomobille büyük beğeni topladı. 

Araca Apoideas ismi verildi!

Delmar Safety

Öğrenciler arasında ‘Apoideas’ ismi verilen elektrikli aracın saatte 50 KM hıza ulaştığı ve toplamda 59 KM’de bir menzile sahip olduğu öğrenildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros, Anadolu Ajansı’na öğrencilerinin atık maddeleri kullanarak yaptığı elektrikli araç ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamalarda ;

‘ Burada hem TEKNOFEST’in arzu ettiği az elektrik kullanarak daha fazla mesafe gitmek hem de bunu yaparken çocukların bir arada takım halinde neyi nasıl yapacaklarını öğrenmelerini hedefliyoruz. Bundan sonra öğrencilerimiz elektrikli aracın farklı farklı türlerini yapacaklar. Bunun için yeni çalışmaları devam ediyor. Burada amacımız az enerjiyle daha uzun süre yol gitmek. Bu kapsamda öğrencilerimiz tamamen kendi kendilerine tasarımını yaparak bir elektrikli araç yaptılar. Yazılımına kadar her şeyi lise öğrencilerimiz hazırladı. Değişen bir dünyadayız. Küresel iklim değişimiyle hepimiz mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin en önemlisi de kaynakların verimli kullanılmasıdır. Bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarının yer aldığı enerji üretmeliyiz. Elektrikli aracımız da bu kapsamda öğrencilerimiz tarafından yapıldı. ‘ ifadelerini kullandı.

Elektrikli araç çalışmalarında yer alan 14 öğrencinin kaptanı olan 10. Sınıf öğrencisi Poyraz Alpaslan, gerçekleştirdikleri çalışmayla ilgili olarak ;

‘ Arabayı toplamda 3 ayda tamamladık. Tasarıma kadar her şeyi 5 bölüme ayrılarak 14 kişilik bir ekiple yaptık. Arabayı 3 boyutlu olarak tasarladık. Bataryamızı gücü 2,4 kilovat. Tüm bataryayla aracımız 50 kilometre menzile sahip. Ayrıca 50 kilometre hıza da çıkıyor. Bataryamız ise yaklaşık 5 saate doluyor. Bu sene TEKNOFEST’e katıldık. Finale kadar çıktık. Önümüzdeki senenin yarışması için yeniden çalışmalara başladık. ‘ açıklamalarında bulundu.


Bunları da beğenebilirsin