Denizcinin anasayfası

Denizcilik sektörünü buluşturan kongre

21. Ulusal Denizkızı Kongresi sektör profesyonelleri ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Denizci Öğrenciler Derneği, pandemi nedeniyle iki yıldır gerçekleştiremediği denizci öğrenciler tarafından merakla ve özlemle beklenen Denizkızı Kongresi’ni gerçekleştiriyor. Bu yıl geçtiğimiz yıllarda yapılan kongrelere nazaran bir ilke imza atan DÖDER, en büyük destekçilerinden biri olan Aqua Chartering’in isim sponsorluğunu alarak “Aqua 21. Ulusal Denizkızı Kongresi” adıyla dernek tarihine altın harflerle kazındı.

Kuşadası Seven Seas Sealight Elite Hotel’de yoğun bir katılım ile dün (31 Mart Perşembe günü) açılışı yapılan  kongrede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan başta olmak üzere ağırlanan protokoldeki isimler Türk denizciliğine farklı alanlarda yön veren öncüler  bir araya geldi.

Kongre programı Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Işık’ın konuşmasıyla başladı. 23 yıldır varlığını devam ettiren DÖDER’in idealist ve genç denizci öğrencilere ev sahipliği yaptığını dile getiren Işık, bu tür organizasyonların denizcilik öğrencilerine sektörle temas edebilme, eğitim ve öğretimlerden faydalanabilme, fikir alışverişinde bulunabilme, ulusal ve uluslararası öğrenci buluşmalarına katılım gösterebilme imkânı sunduğunu ve mesleğe ‘merhaba’ deme şansı yarattığını söyledi..

DÖDER Başkanı Kadir Işık’ın konuşmasının ardından sözü isim sponsorlardan Aqua Chartering kurucusu Melike Aysu Gürgan aldı. Sözlerine isim sponsoru olmanın hayatındaki en gurur duyduğu başarı olarak tarihe geçtiğini belirterek başlayan Gürgan Ulusal Denizkızı kongresinin 21 yıldır çizgisini bozmadan büyük bir özen içerisinde devam etmekte olduğunu dile getirdi. Kongremizin açılışında 22. Dönem Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fatih Yazar, her yıl hep daha iyisini hedefleyen Denizci Öğrenciler Derneği’nin yapısını bayrak yarışına benzeterek kongrenin beklentilerinin üzerinde olduğunu ve denizcilik sektörü adına dünyayı değiştirebilecek vizyona sahip olduğumuzu vurguladı.

Ali Fatih Yazar’ın ardından sözü devralan 21. Dönem Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Yıldız, Denizci Öğrenciler Derneği ailesinin bir parçası olmaktan ve devrettiği bayrağın bir değil birkaç adım ileriye taşınmış olmasından gurur duyduğunu içtenlikle dile getirdi.

“Hepimiz aynı gemideyiz’’

Aqua 21.Ulusal Denizkızı Kongremizin ilk gününde protokol açılış konuşmasını yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Erbayraktar, DEFMED Mezunları Derneği adına burada bulunduğunu belirterek kongrede bulunan herkese teşekkürlerini iletmesinin ardından sözlerine tüm denizcilerinin kalplerinin bir olduğunu dile getirerek devam etti. Denizci olmanın bir tutku olduğunu hatırlatmasının ardından mesleğimizdeki en güzel yanın bizim dayanışma ruhumuzu ortaya çıkardığını vurgulayan Orçun Bey, “Hepimiz aynı gemideyiz.” tabirinin dayanışma ruhumuza verilebilecek en güzel örnek olduğuna dikkat çekti. Denizcilik hayatında etkileşimi, iletişimi ve sektörde sosyalleşmeyi can damarlarımıza benzeten Erbayraktar, bir diğer denizciye yaptığımız yardımın bizim kaybımız değil aksine önümüzü açan bir kapı olduğunu vurguladı. Konuşmasını “Denizciliği, Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeliyiz. ”sözleri ile noktaladı.

Daha sonra söz alan Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Ahmet Avcı gençlere sosyal olmayı, sektörden her paydaştan yer almayı önererek kendilerini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Türk Uzakyol Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Özgür Doğan Güneş, dernek olarak öğrencilerin her zaman yanında olduğunu ve “Bizleri daha ileriye taşıyacak olan sizlersiniz.” diyerek öğrencilere olan inancını dile getirdi.

Aqua 21. Ulusal Denizkızı Kongresi’nin oldukça profesyonel ve sıcak bir organizasyon olduğunu dile getiren WISTA Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Selek DÖDER’in sektörden her insanı bir araya getirmesinden dolayı büyük gurur duyduğunu belirtti. Dinamik ve çok taze bir bakış açısına sahip bir nesil olduklarını söylerken iletişimin hayatımızın her alanında çok önemli bir faktör olduğunu da önemle vurguladı. WISTA olarak her türlü desteği sunmaya hazır olduklarının da altını çizerek sözlerine son verdi.

Her yıl kendini geliştiriyor

Aqua 21. Ulusal Denizkızı Kongresi’in açılış konuşmasını yapanlardan bir de Faruk Sarı oldu. TMMOB Gemi Mühendisleri Odası 48.Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Sarı, kongrede bulunan emek veren ve destekleyen herkese teşekkürlerini ilettikten sonra DÖDER’in onda olan ailevi bağına değindi. Denizci Öğrenciler Derneğinin 16. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Faruk Sarı, DÖDER’in her sene kendini daha çok geliştirdiğine şahit olduğunu ve bu durumdan çok gurur duyduğunu ifade etti. Biz denizci öğrencilere verilen desteğin bizlere birer ödev verdiğini ve bu desteği yaptığımız her işte ve alanda aynı özen ile çalışarak ödevimizi yerine getirebileceğimizi aktardı. Her daim bizlerin yanında olduğunu dile getirerek sözlerini noktaladı.

Denizcilik mesleği tutkuyla yapılır

Aqua 21.Ulusal Denizkızı Kongresinin ilk gününde protokol konuşmasını yapan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Feramuz Aşkın, isim sponsoru olan Aqua Chartering Kurucusu Aysu Gürgan’a teşekkürlerini iletti. Kongrenin önemini sektörün paydaşlarını bir araya getirmesiyle görmüş olduğumuzu belirtti ve biz denizci öğrencilere denizcilik mesleğinden detaylıca bahsetti. Sevmeden ve tutku olmadan yapmanın imkânsız olduğu mesleklerden bir tanesi olan denizciliğe meslek olarak değil, bir yaşam tarzı olarak bakılması gerektiğini öne sürdü.

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan Aqua 21. Ulusal Denizkızı Kongresi’nin ilk gününde protokol konuşmacılarından biri olup konuşmasında denizci öğrencilere kendilerini yönetmeyi başarırlarsa dünyayı yönetecek güce sahip olabilecekleri hakkında öğütler verdi.

Aqua 21. Ulusal Denizkızı Kongresi’nin ilk gününde protokol konuşmacılarından biri olan Ordu Fatsa Deniz Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Özkan Uğurlu, aramızda bulunmaktan mutluluk duyduğunu, kongredeki herkese ise teşekkürlerini sunduğunu iletti. Denizciliğin zor bir meslek olduğunu ve nitelikli özelliklere sahip olan çalışanlara çok ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Gemi adamlarının ilk eğitim evresinin denizcilik fakültelerinden geçtiğini ve gün geçtikçe bu eğitimin uluslararası bir seviyeye ulaştığını belirtti. Kongremizde Türk denizciliği adına güzel adımlar atılmasını umduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Aqua 21. Ulusal Denizkızı Kongresi’nin Tersanecilik Panelinde Beşiktaş Grup İcra Kurulu Başkanı Yavuz Kalkavan, Beşiktaş Tersanesi Ticaret Müdürü Gündem Gümüşkaynak, ART Tersanesi Müdürü Salih Bostancı yer aldı.

Panelde genel olarak Yalova hem Tuzla bölgesinde tersane faaliyetleri yürüttüklerinden bahsederek başlayan konuşmacılar Türkiye’de denizcilik şirketlerinin çok iç içe olduğuna dikkat çekti. Kamu tersanelerinin bugünkü altyapıyı oluşturduğuna bağlı olarak Türk denizciliğinin gelişimine detaylı olarak değindi.

Aqua 21.Ulusal Denizkızı Kongresi’nin ilk gününde protokol konuşmasını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan 1999 yılından beri DÖDER ailesinden haberdar olduğunu ve gençleri her daim desteklediğini, kendisinin de bu sıralardan geçtiğini söyledi.  Baylan genç denizci adaylarının staj ve iş hayatına atıldıklarında karşılaşabilecekleri sorunlara değindi. Yabancı uyruklu gemilerin gün geçtikçe sayısının arttığını ve Türk Bayraklı yerli gemilerde çalışma oranın zamanla büyük ölçüde azaldığını üzülerek aktardı. Bu duruma karşı aksiyon gösterdiklerini ve çeşitli ülkelerle anlaşmalarının olduğunu dile getiren Baylan, ayrıca denizde çalışan ve staj arayan kız öğrencilere verdikleri destekler sayesinde çok daha eşit haklara sahip bir çalışma ortamı sağlamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerinden bahsetti.

Müstafi Amiral Cihat Yaycı, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kiran, Türk Loydu Başkanı Cem Melikoğlu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Tamer Yılmaz ise video mesaj yoluyla kongreye katılamadıklarından dolayı üzüntülerini belirttiler.


Bunları da beğenebilirsin