Denizcinin anasayfası

Denizi kirleten 460 gemiye 17,5 milyon lira ceza kesildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Körfezi’nin temizlenmesine yönelik çalışmalarla kapsamında 2006 yılından bu yana deniz kirliliğine neden olduğu tespit edilen yaklaşık 460 gemiye 17,5 milyon lira ceza kesildiği belirtildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 15 yılda İzmit Körfezi’nin temizlenmesine yönelik çalışmalarla ve periyodik denetimlerle deniz kirliliğinin önüne geçildiği açıkladı.

İzmit Körfezi’nde gemilerden kaynaklanan deniz kirliliklerinin yanı sıra tüm çevresel kirliliklerin denetimi amacıyla kontrol tekneleri ve deniz uçaklarıyla çalışma gerçekleştirildiği belirtildi.

Kontrol ve denetim çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İSU Genel Müdürlüğü ile uyum içerisinde yürütüldüğüne işaret edilirken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından şu bilgiler paylaşıldı:

“Gemilerden kaynaklanan deniz kirliliklerine yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Başkanlığımıza verilen yetkiye istinaden 2006 yılından bu yana yaklaşık 460 gemiye 17,5 milyon lira ceza kesildi. İzmit Körfezi’nde gemi atıklarının toplanarak taşınması ve bertaraf edilmesi çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor.

Deniz çöpleriyle mücadele kapsamında deniz süpürgeleri ve amfibik araçlarla deniz yüzeyindeki atıklar toplanarak bertaraf ediliyor.

Ayrıca atıkların dereler vasıtasıyla denize ulaşmasını önlemek amacıyla bazı derelere sabit bariyer sistemi uygulanarak atıkların denize ulaşmadan toplanarak bertaraf edilmesi sağlanıyor.”


Bunları da beğenebilirsin