Denizcinin anasayfası

Denizkurdu Tatbikatı’nda seçkin gözlemci günü

Bakan Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, Denizkurdu 2021 Tatbikatı'nın Doğu Akdeniz'deki "seçkin gözlemci günü" faaliyetlerine katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesi, Denizkurdu 2021 Tatbikatı’nın Doğu Akdeniz’deki “seçkin gözlemci günü” faaliyetlerini takip ediyor.

Seçkin gözlemci günü faaliyetleri, Bakan Akar’ın tatbikatın “sancak gemisi” TCG Salihreis’e gelmesiyle başladı. Akar’ın gemiye gelişinde denizcilik geleneklerine uygun olarak “silistre” adı verilen denizci düdüğü çalındı. Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu tarafından karşılanan ve geminin adının yazılı olduğu şapkayı takan Akar ve komutanlar, daha sonra tatbikatı takip edecekleri alana geçti.

Limandan ayrılan Bakan Akar’ı taşıyan sancak gemisi için TCG Oruçreis tarafından 19 pare selamlama atışı yapıldı. SAS timlerinin taktik pençe harekatı ile denizde sürüklenen mayınları imha ettiği tatbikatta, SAT timleri de yeteneklerini sergiledi.

Delmar Safety

Helikopterden denize atılan SAT personeli, belirlenen hedefleri su altından imha ederken bir başka SAT timi ise adaya paraşütle inerek buradaki hedefleri vurdu. Bir başka SAT timi de helikopterden halatla serbest kayma yöntemiyle hedef gemiye inerek harekat gerçekleştirdi.

Faaliyetlerini başarıyla tamamlayan SAT timleri, yerli ve milli üretim SAT botları ile sancak gemisinin yanından selamlama geçişi yaptı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da faaliyetlerini başarıyla tamamlayan personeli selamladı.

Dalgıçlar tarafından imha edildi

Tatbikat, demirli mayının imha edilmesiyle devam etti. TCG Alanya tarafından belirlenen mayın, otonom sualtı aracı ile tespit edilmesinin ardından mayın dalgıçları tarafından imha edildi.

Denizaltı savunma harbi icra edilen tatbikatta Seahawk helikopterinden denize sonar daldırıldı. Helikopter tarafından denizaltının tespit edilmesinin ardından bölgeye deniz karakol uçağı sevk edildi. Uçaktan yapılan torpido atışı ile denizaltı vuruldu.

Denizde gemiler arasında akaryakıt ikmalinin de yapıldığı tatbikatta Bayraktar SİHA’dan MAM-L ve Seahawk helikopterinden yapılan Hellfire güdümlü mermi atışları ile hücum botlarından yapılan top atışlarıyla hedefler vuruldu.

Çevre hassasiyeti

Seçkin gözlemci günü kapsamında faaliyetlerin sunumunu yapan Donanma Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral İsmail Güldoğan, tüm faaliyetlerde mühimmat miktarının asgari düzeyde tutulduğunu, bu sayede deniz canlılarına ve çevreye zarar verilmediğini vurguladı.

Tatbikat 25 Mayıs’ta başladı

Denizkurdu 2021 tatbikatı 25 Mayıs’ta birlik ve gemilerin limanlarından hareketinin ardından başladı.
Tatbikatta Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 133 su üstü gemisi, 10 denizaltı, 43 uçak, 28 helikopter ve 14 insansız hava aracı katıldı.

Harekatla karargahların ve harekat merkezlerinin sevk ve idare etkinliğini denetlemek, çok tehditli ortamda karar verme süreçlerini değerlendirmek, müşterek çalışabilirlik usullerini ve karşılıklı destekleme imkanları kabiliyetlerini denemek ve Deniz Kuvvetleri unsurlarının eğitim seviyelerini yükseltmek amaçlanıyor.

Tatbikatın seçkin gözlemci gününe Katar Donanma Komutanı Abdulla Ali Al Mazroey’in yanı sıra 25 ülkenin askeri ataşesi de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı bağlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Denizkurdu 2021 Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününe Zonguldak’tan canlı bağlantıyla katılarak tatbikatta görev alan birliklere hitap etti. Erdoğan, tatbikatın başarılı geçmesini ve kahraman Türk donanması için hayırlara vesile olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de fiili ve atışlı olarak gerçekleştirilen ‘Denizkurdu-2021’ tatbikatına, Zonguldak Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra canlı bağlantı gerçekleştirdi. Canlı bağlantıyı ‘TGC Salih Reis’ gemisinden gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tatbikat hakkında bilgi verdi. Bakan Akar, ‘mavi vatan’daki menfaatleri korumakta azimli, kararlı ve muktedir olduklarını bu tatbikatta bir kez daha göstereceklerini söyledi. Akar, tatbikata katılan 132 gemi, 10 denizaltı, 43 uçak ve 28 helikopterin Erdoğan’ın direktiflerini almaya, 25 askeri ataşenin ise dinlemeye hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Denizkurdu’ tatbikatının başarılı geçmesini dilerken, “Tatbikatın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’mızın siz değerli personelinin bilgi, beceri, koordinasyon ve motivasyonunu daha da artıracağına inanıyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri 2 bin 200 yılı aşan teşkilatlanma yapısı, kurumsal kültürü ve sayısız zaferleri ile milletimizin iftihar kaynağıdır. Kahraman ordumuz vatan topraklarının, mavi vatanının, semalarımızın ve 84 milyonun güvenliğini temin için yüksek görev bilinciyle dün olduğu gibi bugün de her türlü kararlılığı gösteriyor” diye konuştu.

‘Türk donanması büyük kararlılık gösterdi’

TSK’nın ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ şuuruyla hareket ettiğini kaydeden Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki hainlerden temizlendikçe sorumluluk üstlendiği her yerde başarıdan başarıya koşuyor. TSK disiplini, yetenekleri, caydırıcılığı ve kararlılığıyla harbe hazırlık bakımından dünyanın en donanımlı ordularından biridir. Son dönemde Doğu Akdeniz’den Suriye ve Irak’taki terörle mücadele operasyonlarına kadar her alanda ordumuzun kabiliyetlerini görme imkanı bulduk. Bilhassa milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hak, hukuk ve menfaatlerinin korunması konusunda Türk donanması büyük bir kararlılık gösterdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’mız başta mavi vatan ve ‘Denizkurdu’ tatbikatı olmak üzere bu sene gerçekleştirdiğimiz tüm tatbikatlarda dosta güven, hasımlara korku veren başarılara imza attı” dedi.

‘Silahlarımızı test ediyoruz’

Türk donanmasının, ‘Denizkurdu 2021’ tatbikatı ile başarı grafiğini üst aşamaya taşıdıklarını belirten Erdoğan, “Yerli ve milli silah sistemlerimizin, gemilerimizin, uçaklarımızın, insansız hava ve su üstü araçlarımızın etkinliğini yine bu tatbikatta test ediyoruz. Aynı zamanda farklı kuvvetlerimiz arasındaki müşterek çalışabilirlik anlayışını da geliştirmiş oluyoruz. Böylece milletimizin göz bebeği olan kahraman ordumuzun kabiliyetlerini görme, değerlendirme; şayet eksiklikler varsa onları da kısa sürede telafi etme imkanına kavuşuyoruz. Uluslararası hukuka uygun olarak eğitim amaçlı geniş katılım ve kapsamlı organizasyonla Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra ettiğimiz tatbikatın başarıyla yürütüldüğünü görmekten büyük bir memnuniyet duydum” diye konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 19 yıldır olduğu gibi gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetleri’ni desteklemeye, gücüne güç katmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “25 Mayıs’ta başlayan ve 6 Haziran’da sona erecek olan ‘Denizkurdu-2021’ tatbikatı bu irademizin en önemli işaretidir. Milletimizin cumhurbaşkanı, devletimizin başı ve TSK’nın başkomutanı olarak, tatbikatta görev alan tüm askerlerimizi tebrik ediyor, Rabb’imden başarılar diliyorum” dedi.


Bunları da beğenebilirsin