Denizcinin anasayfası

Dereli : “Milli gemi motoru üretmeliyiz”

İMEAK Deniz Ticaret Odası ( DTO ) Meclis Toplantısı’na katılan Türkiye Denizcilik Federasyonu ( TÜRDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Erkan Dereli, yerli ve milli gemi üretilmesiyle ilgili olarak Türkiye’nin en büyük eksiğinin yerli ve milli yeni nesil gemi motoru üretilmesi olduğunu söyledi.

1975 Ocak ayında çıkartılan GİSAD Gemi İnşa Sanayi Teşvik Fonu’nun büyük rağbet gördüğünü ve bu sayede 300’ün üzerinde koster inşa edildiğini belirten Dereli, “Akdeniz ve Karadeniz adeta Türk gölü haline getirilmiştir. 1990’yı yıllarda da Türkiye Gemi Sanayi A.Ş.’nin Pendik Tersanesi, şimdiki adı İstanbul Askeri Tersane Sulzer lisansı ile 99 adet gemi ana makinası ve dizel jeneratörleri üretilmiştir. Pendik Motor Fabrikası’nda üretilen bu gemi motorları halen dünya denizlerinde Türk ve yabancı bayraklı gemilerde anlı ve şanlı bir şekilde ülkemizi temsil etmektedir. Ayrıca Eskişehir’de bulunan, Ulaştırma Bakanlığımıza bağlı TÜLOMSAŞ’ta da Fransız Pielstick marka ile orada da üretim yapılmış, lokomotiflerimizde, deniz teknelerimizde, gemilerimizde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmıştır” dedi.

Müh. Erkan Dereli

Koster yenileme projesinin 20-25 yıldır denizcilik sektörü ve Türk armatörlerin rüyası olduğunu dile getiren Dereli, “Bu rüyayı gerçekleştirmek ümit ederim ve dilerim ki size nasip olur. Eğer yerli ve milli yeni nesil bir gemi motoru üretilmesiyle ilgili olarak da bakanlığınız nezdinde yapılacak ARGE çalışmaları hızlı ve ivedi bir şekilde yürütülebilirse en kısa zamanda gemi motoru üretimine de başlayabileceğimizi belirtmekte yarar görüyorum” diye konuştu.

27 denizci sivil toplum kuruluşunun üyesi olduğu TÜRDEF olarak üç yıldan beri de Çin’in en büyük denizcilik kuruluşuyla yaptıkları çalışmalar çerçevesinde bu projeyi beklediklerini belirten Dereli, Eğer koster yenileme projesini biz 5-10-15-20-25 yıllık bir devlet politikası, projesi olarak değerlendirebilirsek inanıyorum ki mutlaka araba üretiminde olduğu gibi yerli ve milli yeni nesil gemi motoru üreteceğimizi de belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.


Bunları da beğenebilirsin